وبلاگ

موضع رسانه‌های ایران در مورد روسیه

اهداف استراتژیک روسیه در ایران پس از انقلاب در جهت‌های کاملاً متفاوتی در نوسان بوده است؛ از حمایت از عراق در جنگ ویرانگر ایران و عراق، تا فروش میلیاردها دلار سلاح به تهران در دهۀ ۱۹۹۰، تا فعالیت کنونی آن در توسعۀ برنامۀ هسته‌ای ایران، و در عین حال خودداری همزمان از فروش سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته به ایران. در پی توافق موقت ۳ آذر بین ایران و گروه ۱+۵، مجموعه‌ای از تجزیه و تحلیل‌ها دربارۀ پیامدهای اقتصادی، ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک بالقوه در مورد خاورمیانه ارائه شده است، با این نگاه که با ظهور نشانه‌هایی از آمادگی تهران به خروج از سال‌های انزوای منطقه‌ای و بین‌المللی، چگونه باید خط‌کشی‌ها و مواضع را نسبت به ایران تغییر داد. در ایران، برخی از تحلیلگران به طور خاص روی اهداف روسیه در مذاکرات هسته‌ای و اهداف بلند مدت مسکو در ایران و منطقه تبدیل تمرکز کرده‌اند.

فیسبوک و شبح جنگ از طرف كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

هنگامی که دولت روحانی کار خود را در بهبهۀ فشار مسائل داخلی و خارجی شروع کرد، امیدواری در مورد دسترسی آزادتر و بازتر به اینترنت در میان مردم ایران و جامعۀ بین‌المللی گسترش یافت. بحث بر سر اینکه آیا فیسبوک در ایران فیلترزادیی خواهد شد یا خیر با این ابهام قابل توجه روبرو است که حرف آخر را در این مورد چه کسی می‌زند. اگر چه اعضای دولت روحانی از آزادی‌های آنلاین بیشتری، از جمله دسترسی ملی به فیسبوک، سخن می‌گویند محافظه‌کاران تندروی ایران بر این باورند فیسبوک باید همچنان فیلتر شده باقی بماند.

جنگ نرم: نبردی از دست رفته

در طول دو دهه گذشته، جامعۀ ایران تغییرات عمده‌ای را، به خصوص در مورد دسترسی به اطلاعات شاهد بوده است. به نظر می‌رسد پیام‌های جنگ نرم و مدل‌های ارائه شده توسط نیروهایی مانند بسیج با این تغییرات اجتماعی هم‌قدم نبوده است. برخی از محافظه‌کاران بر این باورند که حتی با بودجۀ کلانی که خرج تبلیغات دولتی برای ترویج شیوۀ زندگی اسلامی می‌شود، جوانان و زنان اغلب خواسته‌هایی متناقض با این روایت دولتی را ابراز می‌کنند. "جنگ نرم" که توسط تندروهای انقلابی برپا شده، بی‌ثمر بوده و گفتمان میان تندروها موکد این است که آنها در نهایت این موضوع را قبول کرده‌اند.

از خارج به داخل: رفتار و ذهنیت خبرنگاران ایرانی درخارج از ایران

برای این تحقیق، برنامه پژوھش رسانه در ایران از خبرنگاران ایرانی ساکن و شاغل در خارج از ایران نظرسنجی کرد. ھدف ما بررسی دقیق‌تر نقش و رابطه خبرنگاران ایرانی خارج از کشور با مخاطبان داخلی و بین‌المللی آنھا و ھمچنین افزایش اطلاعات ما از فرھنگ رسانه‌ای ایرانیان خارج از کشور است.

ممیزی کردن مرده ها

بازگرداندن اجساد برادران فرازمند (اعضای گروه موسیقی «یلو داگز») به ایران و صدور مجوز برای خاکسپاریشان در قطعه هنرمندان بهشت زهرا از سوی وزارت ارشاد با مخالفت و اعتراضاتی از سوی رسانه‌های اصول‌گرا شد که «هنرمند» خواندن این دو برادر را مورد تردید قرار می‌دادند.

مذاکرات هسته‌ای ایران: رسانه‌های ایران سیاست خارجی رهبری را چگونه پوشش می‌دهند

در یک سخنرانی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۳، آیت‌الله خامنه‌ای روشی جدید برای دیپلماسی ایران تعیین کرده و تأکید کرد که حرکت رو به جلو، می‌تواند همزمان با "نرمش قهرمانانه" صورت گیرد. اگرچه نرمش قهرمانانه تا حدودی مبهم و تفسیرپذیر است، نشان‌دهندۀ تغییر در سیاست خارجی ایران بوده و در حال حاضر مترادف است با رویکرد ایران به سیاست خارجی و تغییرات قابل توجهی که از زمان ریاست جمهوری روحانی به وجود آمده است. به عنوان مثال، مکالمۀ تلفنی ۲۷ سپتامبر بین پرزیدنت باراک اوباما و رئیس جمهور روحانی، نشانگر بالاترین سطح ارتباطات بین ایالات متحده و ایران پس از بحران گروگانگیری ۱۹۸۱-۱۹۷۹ بوده و یخ رابطه را به گونه‌ای شکست که منجر به یک معاملۀ هسته‌ای موقت شد.

تک‌خوانی در ملاء عام: مباحثه‌ای درباره‌ی اجرای زنان در برابر عموم

از ابتدای برقراری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۷، زنان از اجرای انفرادی آواز در برابر عموم منع شده‌اند. در یک سخنرانی در ۱۴دهمین جشن سالانه‌ی خانه‌ی موسیقی، داریوش پیرنیاکان، موسیقیدان ایرانی، از اینکه "زنان از خوانندگی در حضور مردان محروم شده‌اند" انتقاد کرد. این نوازنده‌ی تار، پژوهشگر موسیقی، و پس از آن دبیر و سخنگوی خانه‌ی موسیقی ایران، دوران پس از انقلاب را "زمستان موسیقی" خواند.

سنت شعار مرگ بر آمریکا

سنت شعار «مرگ بر آمریکا» که از زمان بحران گروگان‌گیری سال ۱۹۷۹ تا کنون مورد استفاده بوده، در حال حاضر به نمادی برای تقسیمات آشکار سیاسی ایران تبدیل شده است.