وبینار اعدادی که خبرها را می‌سازند

سیاستمداران برای تایید ادعاهایشان از اعداد استفاده می‌کنند. رسانه‌ها نیز با نقل اعداد بی‌طرفی خود را نشان می‌دهند. همه‌ی ما در گفتگوهای روزانه از اعداد برای قدرتمند کردن استدلال‌هایمان استفاده می‌کنیم. اما آیا ما از اعداد به درستی استفاده می کنیم؟

یکی از کاربردهای رسانه‌های نوین گوشزد کردن خطاهای رسانه‌های بزرگ و سیاستمداران است. مجهز کردن شهروند- روزنامه‌نگاران به ابزارهای لازم برای نظارت دقیق‌تر بر رسانه و ساختار سیاسی به تقویت نهاد‌های دموکراتیک کمک می کند. 

برای رسیدن به این هدف همان‌طور که پیش از این اطلاع‌رسانی شده بود، برنامه پژوهش رسانه ایران سری وبینارهایی را با موضوع «اعدادی که خبرها را می‌سازند» برگزار می‌کند. این وبینارها برای روزنامه‌نگارها، وبلاگ‌نویس‌ها و علاقمندان به درک و نقد خبر فرصت مناسبی است تا  آمار و ارقام ارائه شده در خبرها را مطالعه کنند. مدرس این دوره آرش آبادپور نویسنده وبلاگ کمانگیر است. 

اولین جلسه وبینار  روز دوشنبه ۲۵ مهر ( ۱۷ اکتبر) برگزار شد. بعد از برگزاری هر جلسه فیلم آن وبینار به صورت آنلاین از طریق شبکه یوتیوب پژوهش رسانه ایران، در دسترس علاقمندان و کسانی که موفق به شرکت در جلسه نشده‌اند قرار می‌گیرد. 

جلسه اول وبینار مقدمه‌ای بود بر آماری که معمولا در خبرها ارائه می‌شود. در این درس به همراه ارائه مثال و تمرین در مورد بالا و پایین رفتن اعداد در خبرها، مفهوم «بازگشت به میانگین» توضیح داده شد. برای دریافت اطلاعات مفصل و دقیق‌تر می‌توانید فیلم جلسه اول را در اینجا ببینید:

می‌توانید فایل پی‌دی‌اف مطالب ارائه شده در جلسه اول وبینار را از اینجا دانلود کنید. 

 


جلسه دوم این سری وبینار روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر برگزار شد. در این قسمت به استفاده نادرست از مفهوم میانگین در خبرها و همچنین نحوه‌ی گزارش ریسک پرداخته شد. فیلم کامل این جلسه را در اینجا ببینید: 

می‌توانید فایل پی‌دی‌اف مطالب ارائه شده در جلسه دوم وبینار را از اینجا دانلود کنید.


بخش سوم از وبینار « اعدادی که خبرها را می‌سازند» در هفته اول نوامبر ۲۰۱۱ برگزار شد. موضوع این جلسه نمونه‌برداری درست از جامعه آماری بود که با مثال‌هایی از اخبار خبرگزاری‌ها مورد بررسی قرار گرفت. فیلم این جلسه را می‌توانید در اینجا ببینید:

 

می‌توانید فایل پی‌دی‌اف مطالب ارائه شده در جلسه سوم وبینار را از اینجا دانلود کنید.


چهارمین وبینار از سری «اعدادی که خبرها را می‌سازند» در هفته دوم نوامبر برگزار شد. این جلسه که آخرین قسمت این مجموعه وبینار بود به جمع‌بندی مطالب مطرح شده در این برنامه اختصاص داشت. فیلم این جلسه را می‌توانید در اینجا ببینید:

نظرها

جلسه بعدی کی است؟

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید