وبینار زن و رسانه

برنامه پژوهش رسانه در آخرین سری از وبینارهای خود دوره‌ای با عنوان «زن و رسانه» برگزار کرد. این وبینار که توسط لیلا موری، روزنامه‌نگار و کارشناس مسائل زنان، ارائه شد به نقش رسانه در بازنمایی زن و کلیشه‌های جنسیتی پرداخت. نقش رسانه‌ها در تولید و باز تولید کلیشه‌ها و هنجارهای جنسیتی یکی از موضوعات داغ حوزه رسانه و جنسیت است. رسانه‌های مدرن از زمان پیدایششان نقش اساسی در تولید دانش درباره زنان به خصوص درباره بدن، رفتار و مسئولیت‌های اجتماعی و خانگی آنها داشته اند.

آیا این تصاویر چهره واقعی زنان را نشان می‌دهند؟ آیا رسانه‌ها اطلاعات دقیق و درستی را درباره زنان تولید و منتشر می‌کنند؟ این روایت‌ها و تصویرها از زنان، چه تاثیری بر افکار عمومی می‌گذارند؟ زنان چگونه به تصویرها واکنش نشان می‌دهند؟ و چه روش جایگزینی پیش روی رسانه‌ها است؟ این‌ها سوالاتی است که این سری وبینار تلاش کرده است تا به آنها بپردازد.


جلسه اول: تاریخ رسانه‌های زنان
این جلسه که مقدمه‌ای بر این سری وبینار بود با سوالاتی بنیادی و مقدماتی مانند اینکه آیا محتوای رسانه‌ای زنان و مردان باید متفاوت باشد وارد بحث شد. بازنمایی زنان در رسانه و موضع فمینیست‌های لیبرال در این زمینه مبحث دیگر این جلسه بود که در پایان به تاریخ رسانه‌های زنان در جهان و ایران پرداخت. مطالب ارائه شده در  جلسه اول به صورت اسلاید در دسترس علاقمندان است. فایل صوتی درس اول و همچنین ویدئوی آن نیز منتشر شده است. 

 


جلسه دوم: ابژه‌سازی زنان
استفاده ابزاری و ابژه‌سازی زنان یکی از موضوعاتی است که در نسبت زن با رسانه مطرح می‌شود. مهمترین مثال این ابژه‌سازی تبلیغاتی است که از رسانه‌های تصویری و چاپی منتشر می‌شوند و از زن به صورت ابزاری برای فروختن کالا استفاده می‌کنند. جلسه دوم به بررسی و تحلیل این ابژه‌سازی در رسانه پرداخته است. مطالب ارائه شده در جلسه دوم به صورت اسلاید در دسترس است. فایل صوتی و همچنین ویدئوی آن نیز برای علاقمندان منتشر شده است. 

 


جلسه سوم: رسانه و زنان خاورمیانه
این جلسه بحث رابطه رسانه با زنان خاورمیانه را با معرفی دیدگاه ادوارد سعید درباره شرق‌شناسی آغاز کرد. بازنمایی مذهب و فرهنگ خاورمیانه در رسانه‌های غربی با عناوینی چون «جوامع عقب‌مانده» به زنان این کشورها نیز به شکل خاصی تعمیم می‌یابد. در ادامه‌ی این نوع بازنمایی رسانه‌ای است که مخاطب رسانه غربی به دنبال نجات زنان بر می‌آید. در این جلسه مثال‌هایی از این نگاه مطرح می‌شود که زن شرقی را به قربانی تقلیل داده است و زنان دارای عاملیت و موفق کمتر دیده می‌شوند. مطالب ارائه شده در جلسه سوم به صورت اسلاید در دسترس است. فایل صوتی و همچنین ویدئوی آن نیز منتشر شده است. 

 


جلسه چهارم: زنان و رسانه در دو دهه اخیر
این جلسه نقش زنان ایرانی در رسانه را در دو دهه اخیر بررسی می‌کند و با مثال‌های زیادی نشان می‌دهد که با کمی باز شدن فضای سیاسی زنان آنچه را که سال‌ها اندوخته بودند به فضای جامعه آوردند که یکی از نمونه‌های بارز آن حضور چشمگیرشان در مطبوعات بود. نقش زنان کارگردان نیز به عنوان مثال دیگری از این حضور موثر و الهام‌بخش برای دیگر زنان مطرح شد. در پایان نیز این جلسه به جمع‌بندی کل وبینار پرداخت که مطالب ارائه شده به صورت اسلاید در دسترس است. فایل صوتی و همچنین ویدئوی جلسه چهارم نیز برای علاقمندان منتشر شده است. 

 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید