مناظره انتخاباتی یا مسابقه تلویزیونی

Click here for English

نخستین مناظره تلویزیونی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران با محوریت مسایل اقتصادی برگزارشد. این برنامه سه ساعت و نیم به طول انجامید. برگزاری این مناظره‌ با حضور هشت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در تلویزیون ایران، موجی از انتقادهای این نامزدها، برخی نمایندگان مجلس و کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی را در پی داشته است. مناظره اخیر انتقاد طیف‌های گوناگون را برانگیخته است. تقریبا تمامی روزنامه های ایران با گرایش های مختلف سیاسی در صبح پس از مناظره به شدت از این برنامه انتقاد کردند به طوریکه تمامی روزنامه ها و سایت های خبری به نحوه برگزاری "توهین آمیز" آن اختصاص یافت.

پیش از هرچیز باید توجه داشت که سازمان صدا و سیما زیرنظر رهبر ایران اداره و رییس این سازمان توسط رهبر انتخاب می شود و ایشان توجه و حساسیت ویژه ای نسبت به اداره و سیاست های آن دارد.

بسیاری از تماشاکنندگان نخستین مناظره میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در شبکه‌های مختلف اجتماعی نوشته‌اند این مناظره به سبک مسابقات تلویزیونی برگزار شد و شباهتی به مناظره‌های استاندارد و شناخته‌ شده نداشت. در مناظره اخیر مجری سوال‌هایی چندگزینه‌ای از نامزدها پرسید، سپس سوال‌هایی که از نامزدها خواست با "بله" و "خیر" به آن پاسخ بدهند و همچنین با نشان دادن تصاویری از نامزدها از آنان خواست نظرشان را درباره تصویر بگویند.

شباهت مناظره به مسابقه‌های تلویزیونی و پرسیدن سوال‌های چهارگزینه‌ای باعث شده بسیاری بگویند این شکل مناظره با اهمیت جایگاه ریاست جمهوری همخوانی نداشته است. شباهتی که تصادفی نیست؛ حسین فردرو، کارگردان این مناظره انتخاباتی، پیش از این کارگردان مسابقه‌های تلویزیونی بوده است.

در خصوص میزان رضایت مردم از این مناظره ها نیز نظرسنجی هایی منتشر شد و شهرام رفیع زاده به نقل ازخبرگزاری ایسنا نوشت: در یک نظرسنجی اینترنتی درباره "عملکرد صدا و سیما در مناظره"، این پرسش را مطرح کرده که " آيا شما با عملكرد صداوسيما در نحوه برگزاري مناظره 8 نامزد رياست جمهوري موافقيد؟"
از میان 11 هزار و 44 نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، تنها 8.7 درصد با عملکرد صدا و سیما موافقت دارند و 91.3 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اینترنتی با عملکرد صدا و سیما در نحوه برگزاری مناظره انتخاباتی موافق نیستند.
بسیاری در واکنش به آنچه "پایین آوردن شأن انتخابات و توهین به جایگاه ریاست‌جمهوری" می‌خوانند به شوخی و ساختن جوک پرداخته‌اند. عصر ایران هم بخش هایی از پیامک ها و جوک های ساخته شده در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از پخش این مناظره را منتشر کرده است.

بسیاری از کارشناسان و حتی خود کاندیداها برای کشف علت این اقدام صدا و سیما به گمانه زنی پرداختند.
عده معتقدند که صدا و سیما با برگزاری این مناظره می خواست جایگاه و احترام رییس جمهور را خدشه دار کند و نشان دهد که نامزدهای ریاست جمهوری نمی توانند در برابر رهبری و نظام قد علم کنند و با تحقیر آنان نشان دهند که آنها قدرت و نفوذی ندارند و می توان هر طور که خواست آنان را بازی داد.

محسن رضایی در همان مناظره گفت: "اگر از همین اول شئونات رئیس جمهور را رعایت نکنیم، معنیش این است که دولت قوی نمیخواهیم تشکیل دهیم" در همین راستا حامد یوسفی کارشناس رسانه گفت: "این به دلیل واهمه نظام از واکنش‌های جامعه نیست. بلکه اصولا مناظره‌های دوره قبل انحرافی از روند کلی حذف نقش سیاسی رئیس‌جمهور و تقلیل او به یک مدیر اجرایی بود." از تهران گزارش می رسد تمامی ۸ کاندید چه از زبان خود و چه از طریق انتشار اطلاعیه ستاد های شان، نسبت به برگزاری این مناظره ابراز نارضایتی کرده اند و آن را توهین به شان ملت و یا توهین به جایگاه رئیس جمهور دانسته اند. سید حسن روحانی در اعتراض به تحقیر نامزدها در مناظره گفت: یاد کلاس اول دبستانم افتادم که مدیر مدرسه ما را تست می کرد.

در کنار این انتقادها عده دیگری معتقدند هدف صدا و سیما و رژیم آن بود که با کاستن از هیجاناتی که ممکن است پس از مناظره های جنجالی و چالشی در جامعه بوجود آید، پس بهتر است طوری این مناظره ها برگزار شود که جامعه عکس العمل نشان ندهد. به نظر می‌رسد با توجه به مناظرات جنجالی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی و تاثیر آن‌ها بر افکار عمومی٬ مقام‌های جمهوری اسلامی تصمیم گرفته‌اند مناظره‌های این دوره از انتخابات بدون دردسر برگزار شود. به عبارت دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که بحث مناظره های یک مساله امنتیتی است که نباید ایجاد هزینه برای نظام کند.

هنوز معلوم نیست که چرا صدا و سیما دست به چنین اقدامی زده و تمامی اظهارنظرها و تحلیل ها تنها گمانه زنی محسوب می شود ولی آنچیزی که مهم است ان است که در نهایت عملکرد صدا و سیما بیشتر از برنامه های اقتصادی نامزدها مورد بحث و توجه و انتقاد قرار گرفته است و هیچ کس در ایران متوجه نشد که این نامزدها چه برنامه و یا راه حلی برای اقتصاد در حال فروپاشی ایران دارند.
 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید