سیاست‌ها و چالش‌های تازه‌ی وزیر ارتباطات

علیرغم وعده روحانی برای بهبود سیاست‌های اینترنتی جمهور اسلامی نهادهایی چون شورایعالی فضای مجازی و شرکت مخابرات ایران این روند را با چالش‌هایی روبرو کرده‌اند. اگرچه محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم امیدوار است بتواند اصلاحاتی را در این زمینه اعمال کند٬ اما بسیاری از کارشناسان IT بهبود شرایط را به دیده تردید می‌نگرند و معتقدند دست وزیر بسته است.
واعظی طی یک نشست مطبوعاتی در اواسط شهریور٬ وعده بالا بردن ظرفیت پهنای باند در طول یک سال آینده داد. وی به خبرنگاران گفت که پس از جلسه‌ی هیات دولت در هفدهم شهریور این وزارتخانه 20گیگابیت به ترافیک بین‌المللی و 15گیگابیت به ترافیک داخلی اضافه کرده است و گفت که در حال برنامه‌ریزی جهت توسعه زیرساخت‌هایی برای پشتیبانی افزایش پهنای باند است. همچنین معاون ارتباطات وزیر بیست و پنجم شهریور از اتصال 400هزار خانوار به شبکه ملی اطلاعات با پهنای ۲مگ با مجوز شورایعالی فضای مجازی خبر داد.
البته تفاوت‌هایی بین آنچه مقامات رسمی وزارت ارتباطات اعلام می‌کنند و تجربه عمومی مردم وجود دارد. ایسنا گزارش داد که در حال حاضر کاربران اینترنت بر این عقیده‌اند که وضعیت اینترنت در کشور چندان مناسب نیست و سرعت باز شدن سایت‌ها به خصوص سایت‌های خارجی برروی کاربران ایرانی کند است. در نظرهای مردمی در سایت‌هایی چون «اصل19» و صفحه فیس‌بوکش و همچنین توییت‌های filternet# به ندرت بازتابی از بهبود وضعیت دسترسی به اینترنت دیده می‌شود. این شکایات و نظرات پس از آن بود که وزارت ارتباطات خبر از بهبود وضعیت و واعظی مژده افزایش 28درصدی سرعت اینترنت را داده بود.
کارشناسان معتقدند برای بهبود فضای ICT ایران باید زمینه را برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی فراهم کرد تا با رقابتی کردن هرچه بیشتر بازار٬ قیمت‌های دسترسی به اینترنت نیز کاهش یابند. سهیل مظلوم کارشناس IT می‌گوید: «اگر انحصار روی پهنای باند شکسته شود٬ قیمت‌ها هفت برابر کاهش خواهند یافت.» همچنین رییسی٬ مدیر یک شرکت IT معتقد است اگر به بخش خصوصی امکان ارايه پهنای باند داده شود٬ مشکلات قیمت و کیفیت اینترنت مرتفع خواهند شد. وزیر ارتباطات درباره ضرورت خصوصی‌سازی با کارشناسان هم نظر است و می‌گوید: «خصوصی‌سازی امر مهمی است که در این دولت باید به آن پرداخته شود. در این دوران نو٬ ما خود را مسئول توسعه فناوری‌های نو برای رفع نیاز‌های مردم می‌دانیم.»
شاید مهمترین تغییری که در رویکرد وزیر جدید مشاهده می‌شود استراتژی ارتباطی تاثیرگذار باشد. واعظی مجراهای ارتباطی تازه‌ای را با مطبوعات ایران گشوده است که پیش از این در دولت پیشین وجود نداشت؛ همچون برگزاری نشست‌های مطبوعاتی پس از پنج سال. هنوز برای تشخیص تغییرات اساسی در دوران وزارت واعظی زود است٬ ولی به احتمال زیاد این مسیر٬ مسیر همواری نخواهد بود. 

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید