وبینار: اعدادی که خبرها را می‌سازند

مکان: 
سمینار آنلاین
تاریخ: 
Sunday, October 16, 2011 - 19:00 - Wednesday, November 16, 2011 - 19:00

وبینار: اعدادی که خبرها را می‌سازند

چگونه آمار و ارقام موجود در اخبار را بفهمیم و نقد کنیم

 اکتبر ۲۰۱۱

سوء استفاده و تفسیر نادرست از آمار و ارقام تنها محدود به نظام‌های سیاسی غیر دموکراتیک نیست، اما آنچه باعث می‌شود در این نظام‌ها این مشکل گسترده باشد، نبودن صدای مخالف است. در دموکراسی‌های پیشرفته این امکان در اختیار رسانه‌ها و شهروندان وجود دارد که آمار و ارقام رسمی ارائه شده را نقد کنند و زیر سوال ببرند. در این جوامع تنها حاکمان نیستند که حق انحصاری تفسیر آمار و اعداد را در اختیار دارند. در جوامع بسته نیز به تدریج شهروندان روزنامه‌نگار می‌توانند با نقد آمار رسمی حق زیر سوال بردن تفسیر حاکمیت را به دست آورند. به همین دلیل وبلاگ‌نویس‌ها و شهروندان روزنامه‌نگار باید به ابزارهای نظری و علمی برای درک و تفسیر آمار و اعداد رسمی و گزارش شده در خبرها مسلط باشند. برنامه پژوهش رسانه در ایران برای رسیدن به این هدف سری وبینارهایی برای آموزش وبلاگ‌نویس‌ها، روزنامه‌نگاران شهروند و اهل رسانه برگزار می کند.

وبینار آمار در اخبار
این سری وبینارها شامل ۴ جلسه است. هر جلسه با مثالی از آمار منتشر شده در رسانه‌های رسمی حکومتی ایران آغاز می‌شود و با ارائه روش‌ها و تکنیک‌هایی به کارآموزان، تفسیر رسمی آمار و ارقام و نمودارها به چالش کشیده خواهد شد. در پایان هر جلسه از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود که به عنوان تمرین در مورد اخبار دیگر نیز این روش نقد آمار را به کار بگیرند. مدرس این دوره آرش آبادپور، نویسنده وبلاگ کمانگیر، خواهد بود که دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم ریاضی و دکتری در مهندسی برق و کامپیوتر است.

چگونگی شرکت
این وبینارها به زبان فارسی خواهد بود و ۳۰ نفر از اعضای فعال شبکه پژوهش رسانه در ایران برای شرکت در آن انتخاب می‌شوند. اولین جلسه ۲۵ مهر ۱۳۹۰ (۱۷ اکتبر ۲۰۱۱) برگزار خواهد شد و سه جلسه‌ی بعدی هر کدام به فاصله یک هفته بعد خواهد بود. علاقمندان به شرکت در این وبینارها ابتدا باید در شبکه پژوهش رسانه عضو شوند و پس از آن نامه درخواست حضور در این جلسات را به آدرس iranmedia@asc.upenn.edu بفرستند. اولویت با کسانی خواهد بود که حداقل یک یادداشت با موضوع رسانه در وبلاگ پژوهش رسانه بنویسند یا بحثی در بخش گفتگو در زمینه رسانه ایجاد کنند و در آن شرکت فعال داشته باشند.