وبینار زن و رسانه

تاریخ: 
Friday, October 19, 2012 - 15:00 - Friday, November 9, 2012 - 15:00

وبینار زن و رسانه

بازنمایی زنان و کلیشه‌های جنسیتی در رسانه

 مهر و آبان ۱۳۹۱

نقش رسانه‌ها در تولید و باز تولید کلیشه‌ها و هنجارهای جنسیتی یکی از موضوعات داغ حوزه رسانه و جنسیت است. رسانه‌های مدرن از زمان پیدایششان نقش اساسی در تولید دانش درباره زنان به خصوص درباره بدن، رفتار و مسئولیت‌های اجتماعی و خانگی آنها داشته اند. یکی از بنیادی‌ترین مفاهیم بازنمایی شده توسط رسانه‌ها مربوط سازی زنانگی با عرصه خصوصی (خانه) و مردانگی با عرصه عمومی (جامعه) بوده است. مهمتر از آن، رسانه ها از بدن زنان به عنوان ابژه‌های جنسی در فیلمها، تبلیغات و شوهای تلویزیونی استفاده کرده اند و زنانگی «ایده آل» در بیشتر تولیدات رسانه‌ای پیوندی نزدیک با بدن زن داشته است.

علاوه بر ابژه سازی زنان به طور عام، زنان خاورمیانه‌ای و مسلمان به طور خاص موضوعی داغ برای رسانه‌ها هستند. اغلب آنها به صورت زنانی قربانی، بی پناه و سرکوب شده به تصویر کشیده می‌شوند. این بازنمایی‌ها سوال‌هایی مانند این را ایجاد می‌کنند که آیا این تصاویر چهره واقعی زنان را نشان می‌دهند؟ آیا رسانه‌ها اطلاعات دقیق و درستی را درباره زنان تولید و منتشر می‌کنند؟ این روایت‌ها و تصویرها از زنان، چه تاثیری بر افکار عمومی می‌گذارند؟ زنان چگونه به تصویرها واکنش نشان می‌دهند؟ و چه روش جایگزینی پیش روی رسانه‌ها است؟

اینها سوالاتی هستند که سری وبینارهای زن و رسانه به آنها خواهد پرداخت. در انتها نیز به دنبال دستیابی به استراتژی‌ها و روش‌هایی است که بر اساس آنها، رسانه زنان را آن‌گونه که هستند به تصویر بکشد و اطلاعات هر چه صحیح‌تری درباره آنها منتشر کند. به همین منظور، مخاطب اصلی این وبینارها روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای هستند.

مدرس این وبینارها لیلا موری، کارشناس مسائل زنان و روزنامه‌نگار است که در چهار جلسه این سری وبینارها را ارائه خواهد داد. 

علاقمندان می‌توانند برای شرکت در این وبینار که از هفته آخر مهر ۱۳۹۱ آغاز خواهد شد فرم ثبت نام را تکمیل کنند تا برای شرکت در وبینار با آنها تماس گرفته شود. برای هرگونه سوال و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با آدرس iranmedia@asc.upenn.edu تماس بگیرید.