وبینار «طرح چند مبحث در روزنامه‌نگاری»

تاریخ: 
Saturday, November 16, 2013 - 18:16

آبان و آذر ۱۳۹۲

پژوهش رسانه در ایران، یک دوره وبینار دربارۀ مسائل روزنامه‌نگاری در ایران با حضور امید معماریان، روزنامه‌نگار مقیم واشنگتن برگزار می‌کند.

نشست نخست: یک‌شنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) با موضوع اخلاق روزنامه‌نگاری

نشست دوم: یک‌شنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) با موضوع مقایسۀ روزنامه‌نگاری آمریکا و ایران

نشست سوم: یک‌شنبه ۱۰ آذر (۱ دسامبر) با موضوع آسیب‌شناسی روزنامه‌های ایران و راه‌های پیش رو

نشست چهارم: یک‌شنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) با موضوع اصول مقدماتی یادداشت‌نویسی

ساعت پخش به قرار زیر است: ۱ بعد از ظهر به وقت تورنتو، ۹:۳۰ شب به وقت تهران، ۷ بعد از ظهر به وقت لندن، ۸ صبح به وقت ونکوور.

وبینارها به صورت زنده از کانال یوتیوب پژوهش رسانه و سایت بالاویزیون پخش می‌شود. برنامه بلافاصله پس از پخش در سایتهای یوتیوب و ویمیو (برای دانلود) و نسخۀ صوتی آن در سایت ساندکلود قرار می‌گیرد.

امیدمعماریان، روزنامه نگار، کار خود را در این حرفه ازسال ۱۳۷۹ آغاز کرد. طی سالهای پس از آن برای روزنامه‌های مختلفی از جمله حیات نو، یاس نو و شرق به پوشش خبرهای اجتماعی، سیاسی و خبرهای مرتبط با جامعه مدنی ایران پرداخته است. طی سال های ۸۱ تا ۸۳ او سردبیر فصلنامه تخصصی «کنشگران داوطلب» اولین نشریه تخصصی جامعه مدنی ایران بود. ازسال ۱۳۸۵ که به آمریکا مهاجرت کرد، کارروزنامه نگاری را با نشریات وخبرگزاری‌های مختلفی همچون دیلی بیست و ای.پی.اس و به زبان انگلیسی، و همچنین نشریه اینترنتی روزآنلاین ادامه داد. معماریان که به یادداشت نویسی نیزاشتغال دارد، یادداشت هایی را درنشریات معتبری همچون روزنامه‌های نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و سان فرانسیسکوکرانیکل منتشرکرده است. او در سال ۱۳۸۳ جایزه قلم بلورین را از جشنواره مطبوعات ایران و در سال ۱۳۸۴ جایزه سال سازمان دیده بان حقوق بشر را دریافت کرد. طی سالهای ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته روزنامه نگاری چندرسانه‌ای در دانشگاه برکلی کالیفرنیا گذراند. در سال ۱۳۸۳ کتاب «مهارت های ارتباطی برای سازمان های غیردولتی» از وی با مقدمه دکتریونس شکرخواه منتشرشد. معماریان همچنین کتاب «طرح ها وروایت ها: چشم اندازی به حقوق بشردرایران» را در سال ۱۳۹۱ گردآوری وتدوین کرده است. طی سالهای گذشته او مدرس چندین دوره آموزشی برای موسساتی همچون «مرکز بین‌المللی روزنامه‌نگاران» و همچنین «موسسه گزارشگری صلح و منازعه» (مدرسه میانه) بوده است.