وبینار «معیارهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای رایج در بنگاه‌های خبری بزرگ جهان»

تاریخ: 
Monday, December 9, 2013 - 17:08

وبینار «معیارهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای رایج در بنگاه‌های خبری بزرگ جهان»
آذر و دی ۱۳۹۲

پژوهش رسانه در ایران یک دوره وبینار رایگان با موضوع «معیارهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای رایج در بنگاه‌های خبری بزرگ جهان» برگزار می‌کند. سخنران این دوره جمشید برزگر، روزنامه‌نگار ایرانی و تحلیل‌گر ارشد مسائل ایران در بی‌بی‌سی فارسی است.

روزنامه‌نگاری مدرن، به ویژه در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی، بر اصولی کم و بیش یکسان استوار بوده و معیارهایی کم و بیش جهانی را مد نظر قرار می‌دهد. آژانس‌ها و بنگاه‌های بزرگ خبری، روزنامه‌ها، رادیوها، تلویزیون‌ها و وبسایت‌های خبری، به خصوص آن گاه که در کار پوشش خبری رویدادها و وقایع هستند، می‌کوشند اصولی نظیر بی‌طرفی، تعادل، انصاف، دقت، احترام و اعتماد را رعایت کنند تا ضمن بهره‌گیری از خلاقیت، سرعت و تکنولوژی‌های جدید ارتباطی به منبعی قابل وثوق برای کسب اخبار و در مرحله بعد تحلیل رویدادها بدل شوند، اعتماد مخاطبان خود را هر چه بیشتر جذب کنند و بر شمار آنان بیفزایند. اما آیا همه آژانس‌های خبری و همه روزنامه‌نگاران درکی واحد و یکسان از معیارهایی مانند بی‌طرفی، تعادل، انصاف و ... دارند؟ بی‌طرفی در روزنامه‌نگاری به چه معناست؟ آیا همیشه و همواره می‌توان بی‌طرف بود؟ خبرنگار را تا چه اندازه می‌توان از کارش یعنی خبررسانی منفک و جدا کرد؟ چگونه می‌توان بین خبرنگار به عنوان شهروندی که احتمالاً نظر و دیدگاه خود را دارد و موضوع خبر فاصله‌ای لازم و منطقی ایجاد کرد تا روایت او از یک رویداد، به واقعیت نزدیک‌تر باشد؟ در سه نشست می‌کوشیم با مطرح کردن این پرسش‌ها، نگاهی نزدیک‌تر و دقیق‌تر به اصول و معیارهای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای رایج در بنگاه‌های خبری بزرگ در جهان بیاندازیم و عملکرد این بنگاه‌ها را با روزنامه‌نگاری ایرانی مقایسه کنیم.

برای ثبت‌نام لطفاً این فرم را پر نمایید.
نشست نخست: جمعه ۱۳ دسامبر - ۲۲ آذر
نشست دوم: جمعه ۲۰ دسامبر - ۲۹ آذر
نشست سوم: جمعه ۲۷ دسامبر - ۶ دی
ساعت پخش به قرار زیر است: ۹ شب به وقت تهران، ۶:۳۰ بعد از ظهر به وقت لندن، ۱۲:۳۰ ظهر به وقت تورنتو، ۹:۳۰ صبح به وقت ونکوور.

در اتمام این دوره از شما خواشمندیم که به منظور بهتر شدن این جلسات به این فرم نظرسنجی پاسخ دهید. برای آگاهی از سایر وبینارهای هفتگی پژوهش رسانه به صفحه‌ی فیسبوک ما بپیوندید. وبینارها به صورت زنده از کانال یوتیوب پژوهش رسانه پخش می‌شود. بلافاصله پس از پخش برنامه، نسخه‌ی صوتی آن در سایت ساندکلود و نسخه‌ی ویدیویی آن در سایتهای یوتیوب و ویمیو (برای دانلود) قرار می‌گیرد.

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار ایرانی و تحلیل‌گر مسائل ایران در بی‌بی‌سی فارسی است. او کار حرفه‌ای خود را به عنوان روزنامه‌نگار از ابتدای تاسیس روزنامه ایران در حوزه سیاسی شروع کرد و پس از آن با مجله ایران جوان ادامه داد. برزگر در راه‌اندازی تعدادی از روزنامه‌ها مانند گزارش روز، انتخاب و همبستگی همکاری داشته و به عنوان دبیر سرویس و عضوی از شورای سردبیری این روزنامه‌ها فعالیت کرده است. او همچنین عضو تحریریه شماری از نشریات ادبی و فرهنگی مستقل مانند معیار، تکاپو و کارنامه بوده است. برزگر پس از خروج از ایران در سال ۲۰۰۱ به بخش فارسی بی‌بی‌سی جهانی پیوست. در سال ۲۰۰۶ به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی رفت و وبسایت جدید و فعلی رادیو فردا را طراحی و راه‌اندازی کرد و برای دو سال سردبیری آن را برعهده داشت. او در سال ۲۰۰۸ و در آستانه راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی، به بی بی سی بازگشت و رییس رادیو و آنلاین بخش فارسی شد.

از جمشید برزگر، تا کنون سه کتاب شعر منتشر شده است. و کتاب های دیگر او، از جمله چند مجموعه شعر و داستان و یک رمان اجازه انتشار در ایران نگرفته اند. او پنج فیلم در باره شاعران و نویسندگان سرشناس ایرانی ساخته است و از دبیران کانون نویسندگان ایران بوده است.
جمشید برزگر پیشتر، در گفتگویی خاطره‌ها و تجربه‌های دوران فعالیت رسانه‌ای خود را شرح داده است برای آشنایی بیشتر با آقای برزگر و سابقه‌ی کار وی می‌توانید به این مصاحبه رجوع کنید.