حقوق بشر و رسانه‌های جمعی


 - بهائیان ایران

تاریخ: 
Friday, January 3, 2014 - 11:24

پژوهش رسانه در ایران یک دوره‌ی وبینار با موضوع «حقوق بشر و رسانه‌های جمعی - بهائیان ایران» برگزار می‌کند. سخنران این دوره شبنم معینی‌پور، دانشجوی مقطع دكترا در دانشگاه وستمينستر انگلستان در زمينه حقوق بشر و رسانه در ايران است که به موضوع تئوری هراس اخلاقی در رابطه با بهائیان ایران می‌پردازد.

ساعت پخش به قرار زیر است: ۱۲ ظهر به وقت تورنتو، ۸:۳۰ شب به وقت تهران، ۵ بعد از ظهر به وقت لندن، ۹ صبح به وقت ونکوور. وبینارها به صورت زنده از کانال یوتیوب پژوهش رسانه و سایت بالاویزیون پخش می‌شود.

ایجاد هراس اخلاقی بر علیه یک ایدئولوژی، یک فرد، و یا یک گروه از جامعه به خصوص از طریق رسانه قدمت تاریخی بلندی دارد. موضوع بحث این جلسات، تاریخ پیدایش این تئوری و تاثیر آن بر نقض حقوق بشر بهائیان ایران است که در سه نشست به بررسی آن پرداخته می‌شود.

نشست نخست: تئوری هراس اخلاقی و بهائیان ایران

۱۵ دی ۱۳۹۲ - ۵ ژانویه ۲۰۱۴

پیشینه
تئوری هراس اخلاقی
هراس اخلاقی چیست؟
هراس اخلاقی و رسانه‌های گروهی

نشست دوم: موضوع‌های اصلی تبلیغات ضد بهائی در ایران

۲۲ دی ۱۳۹۲ - ۱۲ ژانویه ۲۰۱۴

نمونه‌هایی مشروح از تبلیغات ضد بهائی
آیین بهائی یک «فرقه ضاله و انحرافی» است
اتهام «شبه فرقه» بودن
«بهائیان، صهیونیست یا عاملان اسرائیل و دیگر کشورهای غربی هستند»
«بهائیان محرک خیزش موج مخالف بر ضد حکومت هستند»
«بهائیان از نظر اخلاقی فاسد هستند»
ارتباط میان تبلیغات و خشونت
آتش افروزی، حمله به گورستان‌های بهائی، واقعه سمنان

نشست سوم: تاریخچه آزار بهائیان

۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۱۹ ژانویه ۲۰۱۴

تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با تحریک نفرت و پاسخ ایران
موضع ایران و تعهدات آن
پاسخ بهائیان

 

خانم معینی‌پور كانديد دكترا در دانشگاه وستمينستر در زمينه حقوق بشر و رسانه در ايران و همچنين يكى از اساتيد دورۀ حقوق بشر و سازو كارهاى بين‌المللى آموزشكده الكترونيكى توانا است. پيش از آن خانم معينى‌پور پژوهشگر مرکز اسناد حقوق بشر ایران بود. ایشان دارای فوق لیسانس از دانشگاه اسکس با تخصص در حقوق بشر در ایران بوده و برای مدت چهار سال در مرکز جهانی بهایی، با تمرکز بر حقوق بشر در ایران، فعالیت نموده است. ایشان در حوزۀ رابطه بین رسانه‌ها و حقوق بشر فعال بوده و ویدیوهای گوناگونی در رابطه با مسائل حقوق بشر تهیه نموده است. ایشان همچنین در مؤسسه عدالت برای ایران فعالیت داشته است.