نامه سرگشاده به مخملباف در انتقاد از حضورش در جشنواره اسرائیلی، دستور احمدی‌نژاد برای بازگشایی خانه سینما، هشدارهای وزارت اطلاعات به مردم ایران، پارازیت‌ بی‌اثر است، انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی جرم است

رسانه

نامه سرگشاده به مخملباف در انتقاد از حضورش در جشنواره اسرائیلی

شماری از دانشگاهیان، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، و فعالان مدنی ایرانی، در نامه‌ای سرگشاده به محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی‌ ساکن خارج از ایران، تصمیم او برای شرکت در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم بیت‌المقدس را "عمیقا نگران‌کننده" دانسته‌اند.

در جشنواره فیلم بیت المقدس در اسرائیل که از چهارم تا سیزدهم ژوئیه برگزار می شود، همزمان با نمایش فیلمهای گبه، سلام سینما، سفر قندهار و باغبان از ساخته های محسن مخملباف، از این فیلمساز ایرانی تقدیر و جایزه ویژه جشنواره به او اهدا شده است.

در این نامه که به امضای صد و پنجاه نفر رسیده، آمده است: "تصمیم آقای مخملباف برای شرکت در جشنواره‌ای که مستقیما توسط دولت اسرائیل حمایت مالی می‌شود و قرار است از ایشان به شکل ویژه‌ای در جشنواره تقدیر شود، به مثابه‌ حمایت ضمنی وی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل است."
جنبش "بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم دولت اسرائیل" توسط گروه های جامعه مدنی فلسطینی تاسیس شده است تا برای پایان بخشیدن به اشغال اراضی فلسطینی و احقاق حق آوارگان فلسطینی مبارزه کند.
در سال های گذشته شماری از شخصیت های هنری، دانشگاهی و فعالان مدنی به جنبش های تحریم اسرائیل پیوسته اند، از جمله دو ماه پیش، استیون هاوکینگ، استاد فیزیک دانشگاه کمبریج تصمیم گرفت از سخنرانی در یک کنفرانس در بیت المقدس خودداری کند.
اروند آبراهامیان، استاد تاریخ و سیاست ایران و خاورمیانه، الهه رستمی، استاد دانشگاه سواس در لندن، حمید دباشی، استاد مطالعات ایران و ادبیات تطبیقی دانشگاه کلمبیا، علی میرسپاسی، استاد مطالعات خاورمیانه و جامعه‌شناسی دانشگاه نیویورک، فاطمه کشاورز، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مریلند و محمود کریمی حکاک، استاد هنرهای خلاقانه کالج سینا از جمله امضاکنندگان این نامه اند.
بی‌بی‌سی فارسی، ۲۱ تیر ۱۳۹۲

دستور احمدی‌نژاد برای بازگشایی خانه سینما
محمود احمدی‌نژاد٬ رئیس جمهوری ایران، با تاکید بر لزوم بازگشایی هر چه سریع‌تر خانه سینما اظهار امیدواری کرد این اقدام گام مثبتی در ایجاد فرصت‌های بهتر و بر‌تر صنعت سینمای ایران باشد.

او خطاب به رئیس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند.
خانه سینما در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد و توسط وزارت ارشاد تعطیل شد و تا پیش از این اعتراض‌های سینماگران در این باره به جایی نرسیده بود.

تسنیم، ۱۷ تیر ۱۳۹۲

سانسور

هشدارهای وزارت اطلاعات به مردم ایران: در مکان‌های عمومی بحث و گفتگو نکنید

وزارت اطلاعات با انتشار توصیه‌هایی از مردم ایران خواست با سفارتخانه‌ها و اتباع بیگانه ارتباط برقرار نکرده و در مکان‌های عمومی با بستگان یا دوستان خود بحث نکنند.
وزارت اطلاعات هشدار داده که «هرگونه ارتباط با اتباع بیگانه بدون اطلاع مسئولین» می‌تواند افراد را «اسیر دست اجانب و سرویس‏‌های بیگانه» کند.
در بخش دیگری از این متن به مردم هشدار داده شده است: «هرگونه بحث و گفت‏گو در مکان‏‌های عمومی عواقب جبران‌ناپذیری خواهد داشت.»
وزارت اطلاعات توصیه‌های امنیتی و اطلاعاتی دیگری به مردم کرده و در پایان از آن‌ها خواسته با این وزارتخانه «همکاری» داشته باشند.
گزارش موارد مشکوک٬ عملیات تروریستی و خرابکارانه و دیگر مسائل «ضد امنیتی» از جمله مواردی هستند که وزارت اطلاعات اعلام کرده آماده دریافت آن‌ها از سوی مردم است.
این توصیه‌های امنیتی در شرایطی منتشر شده که وزارت اطلاعات سال‌هاست با سواستفاده از پائین بودن سطح اطلاعات امنیتی و حفاظتی مردم از اطلاعات خصوصی آن‌ها بهر‌ه‌برداری می‌کند.

ایسنا، ۲۰ تیر ۱۳۹۲

«آموزش و پرورش به ۱۲۰ هزار روحانی نیاز دارد»

محمد بنیادی٬ مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور قرآنی گفته است: «روحانیون خواهر و برادر باید در مقطع ابتدایی مستقر شوند تا زیرساخت‌های لازم را برای دانش آموزان مهیا کنند.»
وی افزوده که «حوزه علمیه باید به فکر ۱۲۰ هزار روحانی برای ۱۲۰ هزار مدرسه باشد٬ چراکه آموزش و پرورش به ۱۲۰ هزار روحانی نیاز جدی دارد.»

ایلنا، ۱۸ تیر ۱۳۹۲

پارازیت‌ بی‌اثر است٬ باید تجدید‌نظر کرد

مدیر گروه اجتماعی مرکز تحقیقات صدا و سیما از بی‌اثر بودن سیاست ارسال پارازیت٬ جمع‌آوری دیش‌های ماهواره‌ای و تقویت صدا و سیما برای مقابله با برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری «رسا»٬ فردین علی‌خواه این مطلب را در نشست علمی بررسی مقایسه‌ای شبکه‌های دینی فارسی زبان بیان کرده است.
علی‌خواه گفته که «سیاست‌های موجود در مبارزه با ماهواره تاکنون پاسخگو نبوده و صدا و سیما با توجه به مشکلات مالی قادر نیست این بار سنگین را که به دوشش گذاشته‌اند بکشد.»
وی وارد کردن بخش خصوصی به بخش تولید محتوا و همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای برای پخش برنامه‌های مطابق با فرهنگ ایرانی‌ها را دو راه کاهش «آسیب‌های» برنامه‌های ماهواره‌ای اعلام کرده است.
این عضو انجمن بین‌المللی تحقیقات و ارتباط رسانه همچنین به پلیس پیشنهاد کرده با تهیه و توزیع جزوه‌هایی معنا و مفهوم برخی علائم همانند «خرگوش»٬ «مثلت زرد» و «۱۶-» را توضیح دهد.
مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌هاست از روند رو به رشد استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای در ایران ابراز نگرانی کرده و تلاش‌ها برای محدود کردن دسترسی مردم به برنامه‌های ماهواره‌ای را آغاز کرده‌اند.
با وجود سرمایه‌گذاری هنگفتی که روحانیون حاکم بر ایران برای مقابله با شبکه‌های ماهواره‌ای کرده‌اند٬ روند استقبال مردم از برنامه‌های این شبکه‌ها روز به روز گسترده‌تر می‌شود.
براساس برخی از آمار‌های نهادهای رسمی بیش از ۵۵ درصد مردم ایران بیننده شبکه‌های ماهواره‌ای هستند.

خبرگزاری رسا، ۱۴ تیر ۱۳۹۲

وب فارسی

دادستان تهران: انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی جرم است

عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان تهران انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی را «خلاف قانون» اعلام کرد و گفت دادستانی با کسانی که عکس‌های خصوصی خود را منتشر می‌کنند٬ برخورد خواهد کرد.
آقای دولت‌آبادی گفته که «چگونه برخی از افراد به خود اجازه می‌دهند تصاویر خصوصی خود را در فضای مجازی منتشر کنند و این خلاف قانون است.»
وی افزوده است: «ما در مقام دادستانی وظیفه خود می‌دانیم از حریم خصوصی افراد و عکس‌های خصوصی که در فضای مجازی منتشر می‌شود دفاع کنیم.»
دادستان تهران همچنین به موضوع هویت کاربران در فضای مجازی اشاره کرده و گفته است: «امروزه افراد بدون هویت در فضای مجازی وارد می‌شوند که باید فکری برای این وضعیت کرد.»
وی در عین حال اضافه کرده که «در جمهوری اسلامی نمی‌توان یک فضای مجازی آزاد علیه عفت و کیان عمومی فراهم کرد.»
جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران هم به پرسش‌های مختلف آن‌ها پاسخ داده و اعلام کرده در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای بیش از ۲۰ نفر محاکمه شده‌اند.
وی گفته در این پرونده «تعداد زیادی در آستانه محاکمه هستند و تعدادی نیز آزاد شدند و برخی نیز در آستانه تعیین تکلیف هستند.»
دادستان تهران همچنین از «تحت تعقیب قرار گرفتن ۵۰۰ نفر در پرونده سه هزار میلیاردی» خبر داده و گفته است: «از این تعداد پرونده ۲۵۰ نفر مختومه شده و تاکنون نیز ۲۵ درصد متهمان محاکمه شده‌اند.»

ایرنا، ۱۸ تیر ۱۳۹۲

جنگ نرم

انتشار ۳۶۰ میلیون مطلب در ۹ هزار وبسایت علیه انتخابات

مهدی اخوان بهابادی٬ رئیس مرکز ملی فضای مجازی ادعا کرده که «بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ سایت در ایام انتخابات نزدیک به ۳۶۰ میلیون مطلب علیه نظام و برای برهم زدن انتخابات منتشر کردند.»
آقاب بهابادی به خبرگزاری «تسنیم» گفته که «فعالیتی که بدخواهان نظام برای برهم زدن فضای آرامش انتخابات انجام دادند٬ نسبت به دوره قبل ده‌ها برابر افزایش پیدا کرده بود.»
وی با این ادعا که جمهوری اسلامی در این دوره از انتخابات توانست اقدامات این سایت‌ها را خنثی کند٬ به تشریح سیاست‌های نظام در فضای مجازی در ایام انتخابات پرداخته است.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفته در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم سرویس پیامک کوتاه قطع نشد و اینترنت نیز در روز برگزاری انتخابات نیز در اختیار همگان بود که باعث تعجب غربی‌ها شد.
این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران سرویس‌ پیامک کوتاه قطع٬ اینترنت دچار اختلالات بسیار و بسیاری از سایت‌های اینترنتی با مشکل مواجه شده بودند.
بهابادی افزوده «دلیل اینکه در این انتخابات شاهد قطع پیامک یا اینترنت نبودیم این بود که از ماه‌ها قبل تدابیر امنیتی و فنی لازم اندیشیده شده بود تا در انتخابات، خدای ناکرده فضا ملتهب نشود.»
وی اضافه کرده «در این دوره سیاست بر این بود که استفاده حداکثری از فضای مجازی برای تمام سلیقه‌های سیاسی داخل نظام به‌صورت برابر بدون هیچ‌گونه محدودیتی وجود داشته باشد.»

تسنیم، ۱۵ تیر ۱۳۹۲

جشنواره، آموزش و پژوهش رسانه

انتقاد از افتتاح یک مراسم با پیام حسین نصر

روزنامه «جمهوری سالامی» از اینکه مراسم جشن هشتاد سالگی رضا داوری اردکانی با پیام حسین نصر، «رئیس دفتر فرح پهلوی» افتتاح شد٬ انتقاد کرده است.
این روزنامه نوشته است: «در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای مطرح ساختن حسین نصر، عنصری فراری که سال‌هاست تئوریسین اسلام آمریکائی است، به عمل آمده ولی همواره با اعتراض مواجه شده است. ولی نصر، فرزند حسین نصر نیز هم اکنون با دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا همکاری می‌کند.»

جمهوری اسلامی، ۱۸ تیر ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید