پاسخ مخملباف به منتقدان: به حضور در جشنواره اسرائیلی مفتخرم، دستور شمقدری: موزه سینما را از لوث یادگارهای مخملباف پاک کنید، دادستان تهران: انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی جرم است

رسانه

خاتمی: مسجد جامعی بهترین گزینه برای وزارت ارشاد است

محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با جمعی از هنرمندان سینما از احمد مسجد جامعی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات، به عنوان بهترین فرد برای وزارت ارشاد دولت یازدهم نام برده است.

آقای خاتمی در مراسم اکران فیلم «گذشته» اصغر فرهادی که در موزه سینما به روی پرده رفت، گفت: «امیدوارم که در دولت آینده در عرصه فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی شاهد وزیری باشیم که متناسب با وضعیت ایران سرفراز و مورد توجه اصحاب فرهنگ باشد.»

وی که به همراه احمد مسجد جامعی به این مراسم آمده بود، در ادامه به زبانی طنزآمیز افزود: «فکر می‌کنم که فرد مورد قبول معلوم است و اسمش را نمی‌برم و نمی‌گویم آقای مسجد جامعی است، ولی امیدوارم به هر حال هر کس که می‌آید، کسی باشد که شما هنرمندان را راضی کند.»

احمد مسجد جامعی که از سال ۱۳۷۹ تا پایان دوره ریاست جمهور محمد خاتمی (۱۳۸۴) وزارت ارشاد را بر عهده داشت، ریاست هیات مدیره موسسه گفت‌وگوی تمدن‌ها و بنیاد باران، ریاست هیات موسس و هیات امنای خانه کتاب ایران و عضویت در شورای شهر تهران را در کارنامه خود دارد.

وی یکی از افرادی است که در هفته‌های اخیر نامش به عنوان وزیر احتمالی ارشاد دولت حسن روحانی در رسانه‌ها مطرح شده است.

علی مطهری، محمدعلی زم، علی عسگری، علی گرامیان، محمد مقدم، رسول جعفریان، و حسام‌الدین آشنا از دیگر افرادی هستند که این‌روزها نامشان در رسانه‌ها به عنوان گزینه‌ تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چشم می‌خورد.

مهر، ۲۲ تیر ۱۳۹۲

پاسخ مخملباف به منتقدان: به حضور در جشنواره اسرائیلی مفتخرم

محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی، در واکنش به کلیک نامه شماری از دانشگاهیان، هنرمندان، روزنامه نگاران، و فعالان مدنی ایرانی در انتقاد از سفر او به اسرائیل برای شرکت در جشنواره فیلم بیت المقدس گفت: "من مفتخرم که راهگشای سینمای ایران به اسرائیل بوده و هستم."
حضور آقای مخملباف در این جشنواره مخالفت شماری از چهره‌های دانشگاهی و فرهنگی ایرانی را برانگیخته است. آنان حضور وی را "حمایت ضمنی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل" توصیف کرده‌اند.

او در واکنش گفت: "قهر و بایکوت منجر به جنگ می شود و این سناریویی است که ۶۰ سال است اتفاق افتاده و مسئله اسرائیل و فلسطین هنوز حل نشده است"

در نامه انتقادی که به امضای صد و پنجاه نفر رسیده بود، آمده بود: 'چگونه هنرمندی با حساسیت بالا و بجا نسبت به بی‌رحمی‌های دولت ایران، می‌تواند از جنبش بین‌المللی و غیرخشونت‌آمیز "بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم دولت اسرائیل" و تلاش‌های مسالمت‌آمیز آن برای وادارکردن دولت اسرائیل به رعایت حقوق انسانی‌ مردم فلسطین چشم پوشی کند؟"
محسن مخملباف در واکنش به این بخش از نامه گفت: "بایکوت کردن و بیانیه نوشتن چیزی را حل نمی کند. چرا روشنفکران نمی کوشند با سفر و گفتگو مشکل را حل کنند؟ چرا تلاش نمی شود نفرت مذهبی برطرف شود؟"

به گزارش وبسایت رسمی آقای مخملباف، برگزارکنندگان جشنواره فیلم بیت المقدس، جایزه ویژه جشنواره را به دلیل "دستاوردهای هنری و تلاش و مبارزه طولانی او برای آزادی و دموکراسی" به او اهدا کردند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۲۲ تیر ۱۳۹۲

دستور شمقدری: موزه سینما را از لوث یادگارهای مخملباف پاک کنید

محمدجواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران، در نامه‌ای دستور داده است که یادگاری‌های محسن مخملباف از موزه سینمای ایران برداشته شود.
آقای شمقدری این دستور را در پی سفر آقای مخملباف به اسرائیل و حضور او در جشنواره فیلم بیت‌المقدس صادر کرده است.
آقای شمقدری در نامه خود با واژگانی تند نوشته که باید "ساحت موزه سینمای ایران از لوث یادگاری‌های این فیلمساز تا زمانی که در این وادی ضلالت می‌لغزد پاک و منزه شود."
او بدون ذکر مستقیم نام آقای مخملباف، او را فیلمسازی خوانده که "با حمایت و پول نهادهای انقلابی و سازمان های دولت ایران ده فیلم اول خود را ساخته است تا مشق سینمایی کند" و امروز "در آغوش غاصبان قدس و صهیونیسم جنایتکار به تجلیل از آنان و یک آیین ضاله که ساخته و پرداخته انگلیس است تمسک می‌جوید و درس صلح و دینداری می‌دهد."
محسن مخملباف با سفر به اسرائیل در جشنواره فیلم بیت‌المقدس شرکت کرده و در این جشنواره از او تقدیر شده است.
حضور آقای مخملباف در این جشنواره مخالفت شماری از چهره‌های دانشگاهی و فرهنگی ایرانی را نیز برانگیخته است. آنان حضور وی را "حمایت ضمنی از سیاست‌های آپارتاید دولت اسرائیل" توصیف کرده‌اند.

مهر، ۲۳ تیر ۱۳۹۲

وب فارسی

دادستان تهران: انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی جرم است

عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان تهران انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی را «خلاف قانون» اعلام کرد و گفت دادستانی با کسانی که عکس‌های خصوصی خود را منتشر می‌کنند٬ برخورد خواهد کرد.
آقای دولت‌آبادی گفته که «چگونه برخی از افراد به خود اجازه می‌دهند تصاویر خصوصی خود را در فضای مجازی منتشر کنند و این خلاف قانون است.»
وی افزوده است: «ما در مقام دادستانی وظیفه خود می‌دانیم از حریم خصوصی افراد و عکس‌های خصوصی که در فضای مجازی منتشر می‌شود دفاع کنیم.»
دادستان تهران همچنین به موضوع هویت کاربران در فضای مجازی اشاره کرده و گفته است: «امروزه افراد بدون هویت در فضای مجازی وارد می‌شوند که باید فکری برای این وضعیت کرد.»
وی در عین حال اضافه کرده که «در جمهوری اسلامی نمی‌توان یک فضای مجازی آزاد علیه عفت و کیان عمومی فراهم کرد.»
جعفری دولت آبادی در جمع خبرنگاران هم به پرسش‌های مختلف آن‌ها پاسخ داده و اعلام کرده در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای بیش از ۲۰ نفر محاکمه شده‌اند.
وی گفته در این پرونده «تعداد زیادی در آستانه محاکمه هستند و تعدادی نیز آزاد شدند و برخی نیز در آستانه تعیین تکلیف هستند.»
دادستان تهران همچنین از «تحت تعقیب قرار گرفتن ۵۰۰ نفر در پرونده سه هزار میلیاردی» خبر داده و گفته است: «از این تعداد پرونده ۲۵۰ نفر مختومه شده و تاکنون نیز ۲۵ درصد متهمان محاکمه شده‌اند.»

ایرنا، ۱۸ تیر ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید