هشدار به شهروند خبرنگاران، اعلام جرم دادستان زاهدان علیه شرکت ایرانسل، بررسی طرح احراز هویت کاربران اینترنت، پیامک‌های طالع‌بینی ممنوع می‌شود

رسانه

هشدار به شهروند خبرنگاران

یک مقام آگاه امنیتی هشدار داده که سازمان‌های امنیتی جمهوری اسلامی با ارسال‌ کنندگان گزارش‌های خبری تصویری به «شبکه‌های بیگانه» برخورد خواهند کرد.

این مقام امنیتی که هویتش فاش نشده٬ از فعالیت‌های «شهروند خبرنگاران» در ایران با عنوان «جاسوسی» برای کشور‌های غربی یاد کرده است.
وی ادعا کرده که «سرویس‌های جاسوسی غرب» با حمایت از فعالیت‌های شهروندی در زمینه اطلاع‌رسانی سه هدف عمده را دنبال می‌کنند.
این مقام گفته سرویس‌های مذکور پس از جمع‌آوری اطلاعات رایگان٬ بخشی از آن‌ها را در اختیار نهاد‌های اطلاعاتی قرار داده و بخشی دیگر را به منظور «سیاه‌نمایی» منتشر می‌کنند.
وی همچنین افزوده سرویس‌های جاسوسی پس از شناسایی افراد «مستعد» در این زمینه٬ آن‌ها را «تحت فشار» قرار می‌دهد تا «جاسوسی» و «مزدوری» کنند.
این مقام امنیتی ادامه داده این سرویس‌ها «سعی دارند سازمان‌های اطلاعاتی ایران را با انبوهی از افراد و سوژه‌هایی که خبر، عکس و فیلم برای رسانه‌های وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی غرب می‌فرستند، مواجه کنند.»
وی در پایان هشدار داده است: «قطعا ارسال اطلاعات کشور از هر نوعی برای بیگانگان و در هر پوششی که باشد عملی مجرمانه است و با ارسال‌کنندگان اطلاعات برخورد می‌کنیم.»

باشگاه خبرنگاران جوان، ۲ مرداد ۱۳۹۲

اعلام جرم دادستان زاهدان علیه شرکت ایرانسل

محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، به خبرگزاری فارس گفته که علیه شرکت ایرانسل اعلام جرم کرده است.
آقای مرزیه گفته که شرکت ایرانسل وحدت بین شیعه و سنی را نقض کرده است.
این شرکت در یک مسابقه اس‌ام‌اسی از مشترکان خود نام یکی از قاضیان دوران امام اول شیعیان را پرسیده که "فریب خورده شیطان" بوده است. عمر بن خطاب، خلیفه دوم، یکی از گزینه‌های پاسخ به این سوال بوده است.
این مسابقه اعتراض برخی از سنی‌مذهب‌های ایران را برانگیخته است و از جمله عده‌ای خواهان تحریم شرکت ایرانسل شدند.
روزنامه خراسان نوشته که مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز این اقدام را محکوم کرده و خواهان عذرخواهی این شرکت شده است.
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفته که این مسابقه، توصیه‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، درباره "وحدت شیعه و سنی" را نقض کرده است.
آقای مرزیه از "نخبگان اهل سنت و شیعه" خواسته که از "افراط و تفریط" پرهیز کنند.

بی بی سی، ۲۹ تیر ۹۲

فراخوان ناشران ایرانی به اعتدال و تدبیر در حوزه کتاب
گروهی از ناشران ایرانی در نامه‌ای به حسن روحانی، خواهان تقویت نهادهای صنفی و مدنی نشر و واگذاری امر نشر به کارگزاران آن شده‌اند. آنها پیشنهاد کرده‌اند به زیرساخت‌های نشر و مطالعه با نگاهی آینده‌نگرانه پرداخته شود.

شماری از ناشران ایرانی نامه‌‌ای مشترک و سرگشاده به حسن روحانی نوشته ‌و نابسامانی‌ها و مشکلات حوزه کاری خود را بر شمرده‌اند.
متن کامل این نامه توسط خبرگزاری "ایلنا" در روز چهارشنبه دوم مرداد ماه منتشر شده‌است. این نوشته به وظایف دولت در زیرساخت‌های مربوط به کتاب و کتابخوانی، مقدمات اجرایی کردن این امر و تدابیر وزیر ارشاد و فرهنگ در ایجاد فضای اعتدال و به کارگیری سرمایه اجتماعی عرصه نشر پرداخته است.
ناشران نشر توکا، نشر تیرگان، نشر مروارید، نشر موج، نشر نگاه، نشر شیرازه، نشر افکار و نشر ورجاوند از جمله امضاکننده این نامه هستند.
در آغاز این نامه آمده که آسیب‌شناسی وضع موجود و ارائه و اجرای راهکارها و چاره‌اندیشی در قبال مسئله کتاب‌خوانی، گامی اساسی برای نزدیک شدن و دست یافتن به استانداردهای جهانی نشر است.
امضاکنندگان نامه خواسته‌اند که دولت با ترسیم سند چشم‌انداز، آینده‌نگری کند و برای برون‌رفت از نشر سنتی، آموزش و پژوهش سیستماتیک، تسهیلات مالی و بانکی، ایجاد فضای رقابتی سالم و به دور از نابرابری‌ها بکوشد.

دویچه وله، دوم مرداد ۹۲

روزنامه‌نگاران

رییس دفتر شبکه «العالم» ایران در قاهره بازداشت شد

شبکه تلویزیونی عرب زبان «العالم» وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران می‎گوید که نیروهای امنیتی مصر روز شنبه، ۲۹ تیرماه، با حمله به دفتر این شبکه در قاهره، رییس آن را بازداشت کردند.

به گزارش وبسایت این شبکه خبری، نیروهای امنیتی سازمان نظارت بر مطبوعات و رسانه‌های مصر با حمله به دفتر شبکه العالم در قاهره، اموال و اثاث این دفتر را ثبت و ضبط کرده و با بازداشت احمد سیوفی، رییس این دفتر، وی را برای بازجویی به دادستانی منتقل کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یک منبع امنیتی مصر با تایید خبر یاد شده، علت این اقدام را نداشتن مجوز از سوی دفتر العالم ذکر کرده است.

شبکه العالم ضمن رد این اتهام تاکید کرده است که از زمان آغاز انقلاب مصر، بهمن ۱۳۸۹، دفتر العالم «چهار بار» مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

آخرین مورد، بسته شدن شبکه العالم مربوط به اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ است که آن زمان آقای سیوفی بسته شدن این شبکه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر را سوال‌برانگیز خوانده بود.

رادیو فردا، ۳۰ تیر ۹۲

سانسور

دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد:
بررسی طرح احراز هویت کاربران اینترنت

مهدی اخوان بهابادی٬ دبیر شورای عالی فضای مجازی از بررسی طرحی خبر داد که بر اساس آن هویت افراد در ایران پیش از ورود به اینترنت احراز خواهد شد.
آقای بهابادی گفته بررسی این طرح در راستای تغییر نظام پالایش و فیلترینگ فعلی اینترنت است.
وی افزوده در این طرح کاربران قبل از ورود به اینترنت و استفاده از آن احراز هویت می‌شوند تا «امکان تفکیک فیلترینگ برای گروه‌های مختلف مردم وجود داشته باشد.»
وی افزوده که این تفکیک براساس «سن و شغل» انجام خواهد شد.
مقام‌های جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری برای محدود کردن سطح دسترسی کاربران به صفحات اینترنتی در دستور کار خود قرار داده‌اند.
از جزئیات بسیاری از این طرح‌ها اطلاع چندانی در دست نیست٬ اما در این سال‌ها فیلترینگ و کاهش سرعت اینترنت دو ابزار اصلی جمهوری اسلامی برای کنترل اینترنت در ایران بوده است.
در این کشور دسترسی به بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و میلیون‌ها سایت اینترنتی بدون فیلترشکن امکان‌پذیر نیست و روز به روز بر دامنه این محدودیت‌ها افزوده می‌شود.
بهابادی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرده که «طرح‌هایی مانند اینترنت پاک و گوگل ارث اسلامی تاکنون در شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار نگرفته است.»

مهر، ۲۶ تیر ۱۳۹۲

پیامک‌های طالع‌بینی ممنوع می شود

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال درباره آیین‌نامه جدید نظارت بر محتوای پیامک‌های انبوه و تبلیغاتی، تم، آهنگ‌های پیشواز تلفن همراه، MMS و تماس تصویری گفت: نظارت در عرصه پیامک‌های انبوه هیچ ارتباطی به پیامک‌های شخصی افراد نخواهد داشت و تنها پیامک‌های انبوه را که جنبه تجاری و تبلیغاتی را شامل می‌شود، دربرمی‌گیرد.
تا پیش از این نظارت بر ارسال پیامک‌های انبوه قبل از ارسال آن‌ها توسط مراجع نظارتی و فیلترینگ در حال انجام بود که هم‌اکنون نیز این مهم ادامه پیدا می‌کند اما برای نظارت پس از ارسال پیامک‌های انبوه متولی خاصی در کشور وجود نداشت.
حسن علیزاده در گفت‌وگو مهر با بیان کرد: پیش‌نویس اصلی این آیین‌نامه که توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال تدوین شده است تا پایان مردادماه جاری در کمیسیون ارتقای محتوا طرح و نتیجه نهایی آن ابلاغ خواهد شد.
پیامک‌هایی که به معرفی فناوری‌های پزشکی می‌پردازند که از این پس باید از مراجع ذی‌ربط مجوز دریافت کنند و فناوری‌هایی که در این زمینه تبلیغ می‌شود باید مورد تایید دستگاه‌های حاکمیتی نظام سلامت و بهداشت باشد.
علیزاده همچنین با اشاره به مواردی از پیامک‌های تبلیغاتی در زمینه‌های مالی و ترغیب مشترکان به استفاده از وام به مهر گفت: مواردی از تبلیغات پیامکی مربوط به تبلیغات برای اخذ وام‌های مالی است که بسیاری از آن‌ها منجر به کلاهبرداری و تضییع حقوق کاربران می‌شود که براین اساس، ارسال هرگونه پیامک تبلیغاتی از این نوع ممنوع خواهد بود. به گفته او محتوای پیامک‌های انبوه و تبلیغاتی نباید حاوی تشویق به خروج سرمایه‌ها باشد؛ همچنین ارسال پیامک‌هایی با محتوای طالع بینی ممنوع است و باید از ویترین اپراتورهای تلفن همراه نیز حذف شود.

مهر، اول مرداد ۹۲

وب فارسی

جرایم اینترنتی در انتخابات کاهش یافت
به گفته عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه جرایم اینترنتی و پیامکی در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم به حداقل ممکن رسید.
محمدرضا آقامیری در این‌باره بیان کرد: تحلیل‌ها و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که جرایم اینترنتی در ایام انتخابات امسال نسبت به موارد مشابه به حداقل ممکن رسیده و شکایات قابل توجهی از سمت نامزدهای انتخاباتی، هواداران نامزدها و وبسایت‌ها در این بازه زمانی ارائه نشده است.
وی موارد جزیی تخلفات با ابزارهای ارتباطی در ایام انتخابات را مربوط به بعضی خبررسانی‌ها عنوان کرد که از سوی مدعی‌العموم و دست‌اندرکاران انتخابات جرم انگاشته شده بود اما با بررسی‌های صورت گرفته، موضوع با ارائه تذکراتی خاتمه یافت.
او با اشاره به ملاحظاتی که نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری برای تبلیغات در فضای مجازی باید مدنظر قرار می‌دادند و مصادیق مجرمانه‌ای که در این زمینه اعلام شده بود، افزود: در این فضا، تخلفات بسیار کم بود و مواردی که به رسیدگی منجر شود نیز قابل توجه نبود؛ حتی در بخش تخلف انتخاباتی سایت‌های اینترنتی نیز پرونده خاصی در هیات منصفه مطبوعات مورد بررسی قرار نگرفت.

بهار، سوم مرداد ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید