انتقاد از «تبلیغ» اسکایپ در تلویزیون، "نیازی به شرکت در جشنواره بدنام اسکار نداریم"، بررسی محتوای صفحات فیس‌بوک دولتمردان، امکان رفع فیلتر مشروط فیس‌بوک

رسانه

انتقاد «فارس» از «تبلیغ» اسکایپ در تلویزیون

خبرگزاری «فارس» نوشته که «اخیرا در یک سریال تلویزیونی برنامه اسکایپ تبلیغ شد؛ ‌پیش از این برخی معاندان نظام که از داخل کشور با بیگانگان در ارتباط بودند در اعترافات خود تاکید کرده‌اند آن‌ها درخواستشان این بود که از طریق اسکایپ باهاشون مذاکره تلفنی داشته باشم نه از سیستم تلفن عادی موبایل و تلفن ثابت.»

فارس، ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی را به سمت معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب کرد.
او پیش از این مدیر مسئولی روزنامه همشهری، جام جم را برعهده داشته است. وی همچنین رئیس شورای سیاستگذاری خبرآنلاین است.
آقای انتظامی همچنین نماینده مدیرمسئولان مطبوعات در هیئت نظارت بر مطبوعات است.
او نزدیک به علی لاریجانی شناخته می‌شود و در عین حال از منتقدان محدودیت‌های رسانه‌ای افزایش یافته در سال‌های اخیر بوده است.

مهر، ۱۹ شهریور ۹۲

نیازی به شرکت در جشنواره بدنام اسکار نداریم

علی طاهری٬ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید جشنواره اسکار «جایگاه خوش نامی ندارد که نماینده‌ای از ایران در آن حضور پیدا کند» ٬ فیلم‌های اصغر فرهادی چیزی جز «سیاه‌نمایی» نیست و صدور پروانه ساخت آثار نمایشی باید مورد بازنگری قرار گیرد.
آقای طاهری در واکنش به حضور احتمالی فیلم «گذشته» ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده ایران در جشنواره اسکار گفته که فیلم‌های وی «به جز سیاه نمایی در نمایش آثار خود هیچ گونه نکته مثبتی برای تبلیغ ارزش‌های دین و انقلاب جمهوری اسلامی ندارد.»
طاهری اظهار کرده که برای شرکت در اسکار «باید از فیلم‌هایی استفاده شود که دارای نقاط مثبت و همسو با ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

تهران پرس، ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

فرج‌الله سلحشور:
سینمای ما راه «شاه» و «صهیونیسم» را می‌رود

فرج‌الله سلحشور با دفاع از تعطیلی سینما‌ها در انقلاب فرهنگی گفته که سینمای موجود راه «شاه» و «صهیونیسم» را می‌رود و بسیاری از اعضای «شورای اکران» غرب زده‌اند و گرین کارت آمریکا دارند.
آقای سلحشور بار دیگر حملات تندی متوجه سینما٬ سینماگران و سریال‌های تلویزیونی کرده است.
وی در این گفتگو افزوده که «تعطیلی سینما در انقلاب فرهنگی کار درستی بود. سینمای قبل از انقلاب تا آن موقع سینمای شاه و صهیونسیم بود و الآن هم همین است.»
سلحشور ادامه داده است «انقلاب فرهنگی» موفق نبود٬ چرا که در حال حاضر «سینمای ما هنوز‌‌‌ همان راه سینمای شاه و سینمای صهیونیسم را می‌رود.»
وی همچنین با انتقاد عملکرد صدا و سیما گفته است: «فیلم و سریال سازی موجود به درد این مملکت نمی‌خورد که هیچ، ارزش‌های کشور را هم زیر سئوال برده است.»
این کارگردان جنجالی سینما در ادامه گفته‌های خود از سکوت «علما» در برابر به «فضاحت» افتادن سینما و «انحراف» جامعه انتقاد کرده است.

خبرگزاری بسیج، ۲۱ شهریور ۱۳۹۲

بررسی محتوای صفحات فیس بوک وزرا در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه از بررسی محتوای صفحات وزرای دولت یازدهم در شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک در کارگروه خبر داد.
عبدالصمد خرم‌آبادی گفت: در روزهای اخیر مطالبی در رابطه با استفاده وزرا از صفحات شبکه‌های اجتماعی در رسانه‌ها مطرح شده است.

وی افزود: برخی مدعی هستند که در این صفحات محتوای مجرمانه منتشر شده است که بررسی این موضوع باید در کارگروه مطرح شده و کارگروه درباره ان اظهار نظر کند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره اینکه به نظر شما چه زمانی در کارگروه درخصوص این موضوع بحث و بررسی خواهد شد گفت: معمولاً جلسات کارگروه در روزهای چهارشنبه برگزار می‌شود که احتمال می‌رود در اولین جلسه این موضوع مطرح شود.

این در حالی است که الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس جمهور پیش از این در پاسخ به پرسشی درباره اینکه عضویت وزرا و نمایندگان دولت در شبکه‌های اجتماعی از جمله «فیس‌بوک» منع قانونی دارد یا خیر، گفته بود: منع قانونی و یا عدم آن را بررسی می‌کنیم.

فارس، ۱۷ شهریور ۹۲

تلاش برای دو برابر کردن پهنای باند اینترنت ایران
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اقدامات این وزارتخانه برای افزایش سرعت اینترنت گفت: در یک ماهه گذشته براساس قولی که به مجلس و مردم دادم، پهنای باند کشور ۷۲ گیگابایت بر ثانیه است و ما در این یک ماهه با تلاش‌های همکارانمان توانسته‌ایم ۲۰ گیگابایت بر ثانیه در ارتباط با بین‌الملل و همچنین ۱۵ گیگابایت بر ثانیه به اینترنت داخلی اضافه کنیم. البته امیدواریم در راستای برنامه ۱۰۰ روزه این رقم را به دو برابر افزایش دهیم.
محمود واعظی در پاسخ به این سوال که استفاده‌کنندگان از اینترنت در منازل چه تغییری را می‌توانند در سرعت اینترنت مشاهده کنند، اظهار داشت: ما پهنای باند را میان شرکت‌های خصوصی که به مردم اینترنت ارائه می‌دهند، توزیع خواهیم کرد و اولین اقدام این است که عده‌ زیادی که در سراسر کشور در نوبت هستند، با گشایشی که به وجود می‌آید می‌توانند اینترنت دریافت کنند.
آقای واعظی ادامه داد: همچنین در خصوص سرعت اینترنت هم گشایش به وجود خواهد آمد، ولی هنوز هم این مقدار کم است و باید فرصت داده شود تا ما زیرساخت‌ها را آماده کنیم که انشاءالله تا سال آینده خبرهای بهتری به مردم داده شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه خاطرنشان کرد: مردم باید در زمینه اینترنت آبونمان را بپردازند و پیامک‌هایی به مردم در رابطه با استفاده از اینترنت هوشمند ارسال می‌شود و آن‌ها فکر می‌کنند که این خدمات مجانی است و از این خدمات استفاده می‌کنند و بر روی قبض‌های آن‌ها می‌آید در حالی که مردم باید اگر خدمات اضافی را نمی‌خواهند، درخواست لغو آن را بدهند.
تسنیم، ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

پیگیری «فیس‌بوک سازی» برای اعضای دولت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کمیته‌ای در ریاست جمهوری درباره فیس‌بوک تشکیل شده است.
محمود واعظی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور اعضای دولت در فیس‌بوک، آیا این سایت رفع فیلتر خواهد شد، اظهار داشت: کمیته‌ای در ریاست جمهوری در ارتباط با بحثی که مطرح می‌شود، تشکیل شده و باید اجازه‌ دهیم که این کمیته تصمیم خود را بگیرد.
واعظی در پاسخ به این سوال که آیا این کمیته در ارتباط با رفع فیلتر از فیس‌بوک است اظهار داشت: فیلترینگ کمیته خاص خود را دارد که در قوه قضائیه فعالیت می‌کند و ارتباطی با این قضیه ندارد، اما این کمیته در رابطه با فیس‌بوک فعالیت می‌کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فیس‌بوکی را به نام بنده ایجاد کردند و چیز بدی را هم در آن ننوشته‌اند و عکس من را در آن قرار داده‌اند در حالی که من هیچ اطلاعی نداشته‌ام و قرار است در این کمیته این مسائل بررسی شود و ببینیم با این موضوع چگونه برخورد کنیم.
وی ادامه داد: دولت از این استقبال نمی‌کند که کسی برای کسی فیس‌بوک درست کند و فکر می‌کنم با توجه به اینکه اعضای دولت مقامات رسمی هستند، صحبتشان به عنوان موضع دولت محسوب می‌شود و باید تصمیمی گرفته شود.
تسنیم، ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

سانسور

امکان رفع فیلتر مشروط فیس‌بوک

محمدرضا آقامیری٬ عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ و جرایم رایانه‌ای از امکان رفع فیلتر «مشروط» فیس‌ بوک در ایران خبر داد.
آقای آقامیری گفته رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس بوک «در دراز مدت و با تفکیک محتواهای مجرمانه از محتوای مفید این شبکه اجتماعی توسط نرم افزار فیلترینگ هوشمند امکان پذیر است.»
روز دوشنبه (۱۸ شهریور ماه) نیز غلامحسنی محسنی اژه‌ای٬ دادستان کل کشور هم اعلام کرده بود «اگر جرایم و مصادیق مجرمانه‌ای که در فیس بوک بوده رفع شده باشد می‌توان آن را رفع فیلتر کرد.»
آقامیری افزوده در صورت «التزام» این شبکه اجتماعی «بر رعایت قوانین ایران التزام داشته باشد می‌توان به رفع فیلتر آن اقدام کرد.»
وی گفته که «باید جلوی درج مسائل مستهجن و محتوای خلاف قوانین سیاسی، امنیتی و اجتماعی کشور گرفته شود و بر این اساس با محدودیت دسترسی به این سایت {فیس بوک} جلوی انتشار محتوای مفید هم گرفته می‌شود اما در حال حاضر راه‌کار دیگری وجود ندارد.»
عضو کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ و جرایم رایانه‌ای اظهار کرده است: «جدای از فعالیت مجرمانه برخی از کاربران که اعتقاد و پایبندی به قوانین نظام ندارند، فیس بوک مجالی را فراهم کرده که می‌توان با استفاده از آن در جهت ترویج دین، بیداری اسلامی و اشاعه فرهنگ ایرانی اسلامی قدم‌های مثبتی برداشت.»
محمدجواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران در صفحه شخصی خود در فیس بوک٬ درباره برنامه‌های وزارت خارجه و سیاست خارجی جمهوری اسلامی پست‌هایی منتشر می‌کند که مورد استقبال زیادی قرار گرفته‌اند.
با این حال در این مدت چند صفحه جعلی نیز به نام اعضای دولت روحانی در فیس بوک ساخته شده است.
آقامیری نیز در این خصوص گفته است: «ایجاد این صفحات چنانچه از سوی افراد و کاربرانی باشد که در ایران زندگی می‌کنند قابل تشخیص و پیگیری خواهد بود.»

مهر، ۱۹ شهریور ۱۳۹۲

وزیر ارشاد: ممیزی کتاب وظیفه حاکمیتی است

علی جنتی٬ وزیر ارشاد «ممیزی» کتاب را یک وظیفه حاکمیتی دانست که باید در انحصار دولت باشد.
آقای جنتی گفته که باید «در اسرع وقت به ناشران برای ممیزی کتاب جواب داده شود تا ناشر یک سال منتظر جواب خود باقی نماند.»
این در حالی است که پیش‌تر نقل قولی از وزیر ارشاد مبنی بر حذف ممیزی پیش از انتشار کتاب و واگذاری این امر به ناشران منتشر شده بود که وزارت ارشاد آن را تکذیب کرد.
علی جنتی امروز هم در این‌باره گفته که «من هیچ صحبتی درباره ممیزی فیلم و یا حذف آن نکردم.»

فارس، ۲۰ شهریور ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید