مجمع عمومی خانه سینما در «نیمه اول مهر»، رفع چندساعته محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به توئیتر و فیسبوک، وزیر ارتباطات ایران: وزرا در فیسبوک نظرات خود را بیان می‌کنند، رئیس پلیس: استفاده مقامات دولتی از فیس‌بوک قانونی نیست

رسانه

'مجمع عمومی خانه سینما نیمه اول مهرماه برگزار می‌شود'

فرهاد توحیدی رییس هیات مدیره خانه سینما می‌گوید در یکی-دو روز آینده آگهی فراخوان مجمع عمومی خانه سینما منتشر می‌شود و مجمع عمومی نیمه اول مهرماه در محل خانه سینما برگزار خواهد شد.

در همین حال روسای شش صنف سینمایی عضو خانه سینما در نامه ای به حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی بر حضور خود در مجمع عمومی فوق‌العاده خانه سینما تاکید کردند و "و سوء‌ استفاده از نام اصناف ما و پنهان شدن در پشت این نام‌ها" را خلاف "موازین اخلاقی و حقوقی" دانستند.

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و آغاز کار جواد شمقدری در معاونت سینمایی وزارت ارشاد، فعالیت این نهاد صنفی با مشکل روبرو شد و در نهایت وزارت ارشاد با این استدلال که اساسنامه خانه سینما تغییر کرده و بر اساس آن این نهاد به "جایگاه حقوقی وزارت ارشاد در مناسباتش تن نمی دهد"، از خانه سینما شکایت کرد.

نهایتا پس از ماه ها درگیری میان خانه سینما و وزارت ارشاد، محمد حسینی وزیر ارشاد وقت در دی ماه ۱۳۹۰ دستور انحلال خانه سینما را داد چرا که فعالیت‌هایش را "فاقد وجاهت قانونی" دانست.

بعد از حدود یک سال و نیم، محمود احمدی نژاد وعده بازگشایی خانه سینما را داد اما اختلاف او با سازمان سینمایی تا آخر دوران ریاست جمهوری‌اش ادامه پیدا کرد و خانه سینما باز نشد.

در مدتی که خانه سینما تعطیل بود ۱۰ صنف تازه تاسیس با تعیین هیئت مدیره‌ای خانه صنفی دیگری را با عنوان خانه اصناف سینمای ایران تشکیل دادند.

خانه سینما در واکنش تشکیل این نهاد را "مضحکه‌ای" نامید که هدف آن "صرفا رانت خواهی تعداد معدودی از تهیه کنندگان از دولت بعدی" است و اعلام کرد "خانه‌ سینما براساس دستور صریح ریاست جمهوری موانع فعالیت را رفع‌شده می‌بیند".

مهر، ۲۶ شهریور ۹۲

وزیر ارتباطات ایران: وزرا در فیسبوک نظرات خود را بیان می‌کنند

وزیر ارتباطات می گوید که با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سرعت اینترنت افزایش پیدا می کند
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران می گوید که خودش عضو فیسبوک نیست اما "برخی وزرا صفحاتی دارند و در این صفحات نظر خود را بیان می کنند و دوست دارند نظر دیگران را هم در باره آن بشنوند."

آقای واعظی به خبرگزاری دانشجویان ایران در باره عضویت در شبکه های اجتماعی گفته که "اگر شبکه ای سالم باشد عضویت در آن از نظر من هیچ مشکلی ندارد."

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیسبوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، در رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه از جمله اعضای دولت است که در شبکه های اجتماعی فعال هستند. همچنین صفحه هایی در فیسبوک منتسب به برخی دیگر از اعضای دولت از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت وجود دارد.

ایسنا، ۲۹ شهریور ۹۲

رئیس پلیس ایران: استفاده مقامات دولتی از فیس‌بوک قانونی نیست

رئیس پلیس ایران می‌گوید که منع دسترسی به فیسبوک تغییر نکرده و شامل حال همه می‌شود
اسماعیل احمدی مقدم، رئیس پلیس ایران می‌گوید که برخی از دستگاههای دولتی از فیسبوک برای ارتباط با مخاطبان خارج از کشور استفاده می‌کنند، اما این تنها یک "توجیه" است و مجوز قانونی در این رابطه وجود ندارد.

آقای احمدی مقدم گفت: "کمیسیون‌های ویژه‌ای در شورای عالی فضای مجازی وجود دارند که به این موضوع رسیدگی می‌کنند. اما از همه اظهارنظرها تاکنون این گونه برداشت می شود که تغییر نظری در مورد رفع فیلتر فیسبوک نداریم."

رئیس پلیس ایران اضافه کرد که در جلسه اول شورای عالی فضای مجازی که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران برگزار می شود، ممکن است این موضوع طرح و بررسی شود، اما تاکنون مقررات تغییر نکرده است و "ما از برخی وزرا و مقامات انتظار داریم همانند مردم رفتار کنند."

اشاره آقای احمدی مقدم به استفاده گروهی از مقامات دولتی از سایت فیسبوک است که از چهار سال پیش دسترسی به آن از داخل ایران فیلتر شده است. گفته می شود که سازمان های دولتی می‌توانند با ارائه درخواست به کمیته ۱۲ نفره فیلترینگ از قانون ممنوعیت مستثنا شوند.

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، گفته شد که اعضای دولت یکی بعد از دیگری به شبکه های اجتماعی فیسبوک و توئیتر پیوسته اند. گروهی از محافظه کاران منتقد دولت در واکنش به این اقدام، این شبکه ها را "سرزمین مجازی دشمن" لقب داده اند.

هیچکدام از این صفحات و حساب های کاربری مقامات دولت ایران رسما تایید نشده‌اند و گاه انتساب آنها به مقامات تکذیب هم شده است.

یکی از خبرسازترین نمونه ها مربوط به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه است که پیش از روی کار آمدن دولت جدید هم در فیس‌بوک و توئیتر عضو بود.

مهر، ۲۴ شهریور ۹۲

احمدی مقدم: اشکالی نمی‌بینم که از فیس‌بوک استفاده 'هدفمند' شود

در پی استفاده برخی از مقامات ایرانی از فیس‌بوک، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی امروز پنج شنبه ۲۸ شهریورماه اعلام کرد: "من به شخصه اشکالی نمی‌بینم که خدمت محور و در جاهایی هدفمند از این شبکه استفاده کنیم."

آقای احمدی‌مقدم افزود: "باید حوزه‌ها را هدفگذاری کنیم و در بیرون فرصت‌ها را بشناسیم و در داخل نیز ظرفیت‌ها را در نظر بگیریم، اگرچه در حال حاضر آسیب‌ها و تهدیداتش بیشتر است، اما لزومی ندارد منع عمومی کنیم."

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیس بوک و تویتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، از جمله شخص رئیس جمهور و همچنین وزیر امور خارجه از رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

برخی از منتقدان جمهوری اسلامی استفاده مقامات حکومتی و محرومیت سایر شهروندان از این امکانات را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

ایسنا، ۲۸ شهریور ۹۲

سانسور

رفع چندساعته محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به توئیتر و فیسبوک

ایرانیان برای ساعاتی آزادانه به شبکه‌های اجتماعی دسترسی یابند اما این دسترسی مستقیم به توئیتر و فیسبوک در ایران ژس از ساعاتی بار دیگر مسدود شد.

در پی گزارش‌های حاکی از اینکه کاربران ایرانی از آزادی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی برخوردار شده‌اند، روز سه شنبه، ٢٦ شهریور (١٧ سپتامبر)، منابع خبری و کاربران اینترنتی در ایران گفتند که دسترسی مستقیم به توئیتر و فیسبوک بار دیگر ناممکن شده است.

پیشتر، خبرگزاری مهر به نقل از عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه - نهاد دولتی نظارت بر سایت‌های اینترنتی - گزارش کرده بود که آزادی دسترسی به توئیتر و فیسبوک احتمالا ناشی از بروز مشکلات فنی در برخی ISP ها بوده است.

وی هشدار داده بود که اگر این وضعیت باعث شده باشد تا برخی ارائه‌دهندگان خدمات اینرنتی مرتکب "قصور" شده باشند، بازهم طبق قوانین دارای مسئولیت کیفری هستند.

خبر "دسترسی آزاد" ایرانیان به توئیتر و فیس‌بوک در برخی رسانه‌های خارجی انعکاسی مثبت یافت که از آن به عنوان نشانه‌ای احتمالی از تغییر سیاست جمهوری اسلامی در زمینه رفع محدودیت آزادی ارتباطات شهروندان این کشور نام بردند.

جمهوری اسلامی در پی تظاهرات اعتراضی به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ١۳٨٨، دسترسی به فیس بوک و توئیتر را ممنوع و دسترسی به آنها را مسدود کرده و کاربران ایرانی ناگزیر بوده‌اند با استفاده از فیلترشکن از امکانات شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

با آغاز به کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید، گزارش‌هایی از استفاده برخی مقامات دولتی، از جمله رئیس جمهوری و وزیر خارجه، از رسانه‌های اجتماعی انتشار یافت.

از زمان اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸، جمهوری اسلامی همچنین محدودیت‌های شدیدی را علیه فعالیت نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی در ایران و دسترسی ایرانیان به شبکه های خبررسانی خارج از کشور به اجرا گذاشته است در حالیکه به گفته ناظران، در داخل کشور نیز رسانه‌های همگانی تحت فشار شدید بوده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی، ۲۶ شهریور ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید