رفع فیلتر فیسبوک و توییتر در ایران 'در دست بررسی است'، وزیر ارشاد: قرآن هم اگر وحی منزل نبود، ممیزان آن را رد می‌کردند، شلوار جین و موسیقی غربی؛ واکنش‌ها به مصاحبه نتانیاهو

سانسور

رفع فیلتر فیسبوک و توییتر در ایران 'در دست بررسی است'

روابط عمومی وزارت ارتباطات ایران در توضیح گفته‌های منتشر شده از قول محمود واعظی، وزیر ارتباطات، اعلام کرد که رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی مجازی در ایران در دست بررسی است.

در این اطلاعیه آمده است که آقای واعظی به خبرنگاران گفته بود که قولی درباره رفع فیلتر فیسبوک و توییتر نداده است. پیشتر ایسنا از قول آقای واعظی نوشته بود که شبکه‌های اجتماعی مجازی فیسبوک و توییتر در ایران رفع فیلتر نمی‌شوند.

ایسنا گزارش داده بود که آقای واعظی گفته است: "قرار نیست که این سایت‌ها رفع فیلتر شوند و تحت همان شرایطی که بوده‌اند خواهند ماند."

به گزارش ایسنا، وزیر ارتباطات ایران همچنین از پاسخ‌گویی درباره استفاده مقام‌های دولتی ایران از این وبسایت‌ها خودداری کرده و گفته بود: "از خودشان سوال کنید."

اواخر شهریور امسال برای مدت کوتاهی دسترسی آزادانه به فیسبوک و توییتر برای ایرانیان فراهم شد. این امر به خوش‌بینی‌ها درباره احتمال رفع فیلتر این شبکه‌ها دامن زد، اما گفته شد که رفع فیلتر موقتی ناشی از نقص فنی بوده است.

همچنین اخیرا حساب توییتر منسوب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، تلویحا از قصد او برای رفع فیلتر توییتر خبر داده بود.

این حساب در پاسخ به سوال رئیس توییتر درباره دسترسی آزادانه ایرانیان به توییتر نوشته بود: "تلاش می‌کنم تا مردم کشورم بتوانند به راحتی به تمام اطلاعات جهان دسترسی داشته باشند، چون این حق آنها است."

برخی چهره‌های محافظه‌کار در جمهوری اسلامی شبکه‌های مجازی نظیر فیسبوک و توییتر را "ابزار جنگ نرم دشمن" معرفی می‌کنند. با این حال حساب‌های منسوب به مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، حضور پررنگی در این شبکه‌ها دارند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم استفاده چشمگیری از این شبکه‌ها می‌کند.

ایسنا، ۱۵ مهر ۹۲

وزیر ارشاد: قرآن هم اگر وحی منزل نبود، ممیزان آن را رد می‌کردند

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران با اشاره به مشکلات ممیزی کتاب در دولت پیشین گفت: "متاسفانه در بررسی برخی از کتابهایی که اداره کتاب به آن‌ها مجوز نشر نداده بود، دریافتم بسیاری از ایرادهای وارد شده بر حسب سلیقه بوده است. مثلا رای بر جایگزین کردن کلمه‌ای با کلمه‌ای دیگر."

آقای جنتی در مراسم معارفه معاونان جدید وزارت ارشاد گفت: "قرآن هم اگر وحی منزل نبود، ممیزان آن را رد می‌کردند."

او گفت: "من فکر می‌کنم اگر قران وحی منزل نبود آن را به ممیزان اداره کتاب می‌سپردیم مجوز انتشار برای آن صادر نمی‌کردند و می‌گفتند برخی از کلمات با عفت عمومی در تناقض است."

به گفته آقای جنتی "کتاب‌ها می‌بایست براساس نظر متخصصان و اهالی فن مورد بررسی قرار گیرند نه کسانی که در حوزه‌های مختلف تخصصی ندارند. اگر ارشاد مشکل مالی دارد و ممیزی کتاب را به عهده چند دانشجو می‌گذارد، ما باید مشکلات مالی‌مان را حل کنیم و به جای دانشجو از اساتید مجرب بخواهیم تا در مورد کتابهای مختلف اظهارنظر کنند."

شماری از نویسندگان، مترجمان و شعرای ایرانی در نامه ای به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواهان حذف سانسور شده و اعلام کرده اند که اگر کتابها بدون دخالت سانسور منتشر شود، در صورت لزوم در قوه قضاییه مسئول و پاسخگوی نوشته های خود خواهند بود.

مهر، ۱۶ مهر ۹۲

وب فارسی

شلوار جین و موسیقی غربی؛ واکنش‌ها به سخنان نتانیاهو

تعدادی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی به بخشی از سخنان بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی که گفته بود: "اگر مردم ایران آزاد بودند شلوار جین می‌پوشیدند؛ به موسیقی غربی گوش می‌کردند و انتخاباتی آزاد داشتند" واکنش نشان دادند.

این کاربران ساعاتی پس از پخش این گفتگو عکس‌هایی از خود یا دوستانشان با شلوارهای جین در خیابان‌ها و اماکن عمومی شهرهای مختلف ایران را بر روی شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک منتشر کردند. آنها در کنار عکس‌های منتشرشده به آقای نتانیاهو یادآوری کردند که نه تنها در ایران شلور جین می‌پوشند بلکه به هر موسیقی که بخواهند هم گوش می‌دهند.

بعضی هم این حرف نخست‌وزیر اسراییل را مسخره کردند.

تعداد این پیام‌ها و عکس‌هایی که در عرض چند ساعت منتشر شد توجه بعضی از رسانه‌های انگلیسی‌زبان را هم جلب کرد.

خبرگزاری رویترز در مطلبی با عنوان: "استهزای نتانیاهو به خاطر اظهار نظرش در مورد شلوار جین" نوشت: "تلاش آقای نتانیاهو برای مخاطب قراردادن ایرانیان از طریق گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی به خاطر اظهارنظر او در مورد {ممنوعیت} شلور جین در ایران برعكس به تمسخرش انجامید."

روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی نوشت: "تلاش آقای نتانیاهو برای گفتگو با ایرانیان نتیجه معکوس داد و واکنش کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی توییتر را برانگیخت".

روزنامه کریستین ساینس مانیتور این واکنش‌ها را این گونه تفسیر کرد: "به نظر می‌آید پیام واحد ایرانیانی که این عکس‌ها را منتشر کردند به آقای نتانیاهو این است که نیاز نداریم به جای ما از آزادی‌های‌مان دفاع کنی".

دو نشریه اصلی اسرائیل هم در گزارش‌هایی از بازتاب این حرف نخست وزیر کشورشان در ايران، از مقام‌هاى دولتشان پرسیدند: "آیا معلوم هست چه کسی به نتانیاهو در مورد ایران اطلاعات می‌دهد؟"
روزنامه "هاآرتض" آدرس سایتی با عکس‌هایی از آخرین مدهای لباس در تهران را منتشر کرد و از نتانیاهو خواست در آینده پیش از اظهار نظر در این موارد نگاهی به آن عکس‌ها بیاندازد.

روزنامه "یدیعوت آحارونوت" هم با چاپ تعدادی از عکس‌هايى که کاربران ایرانی در اعتراض به نتانیاهو منتشر کردند، متن تويیت چند نفر از آنها را چاپ كرد. در يكى از آنها در کنار عکسی از یک پسر خردسال نوشت شده: "آقای نتانیاهو با علیرضا احمدی روشن فرزند یکی از متخصصان صنعت هسته‌ای ایران که تو ترورش کردی آشنا شو. او هم شلوار جین پوشیده است."

در مقابل تعدادی از کاربران عمدتا غیرایرانی در دفاع از نخست‌وزیر اسرائیل نوشتند که او احتمالا براساس یک گزارش چند سال پیش خبرگزاری‌ها در مورد سخت‌گیری‌های گشت‌های ارشاد در ایران و ممنوعیت پوشیدن شلوار جین در بعضی اماکن اين صحبت را کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی، ۱۵ مهر ۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید