وزیر ارشاد: پارازیت و فیلترینگ کارآمد نبوده است، ۷۰ درصد جوانان بیننده برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای هستند، «تبلیغ روابط نامشروع زن و مرد» در تلویزیون، امحای ۲ میلیون لوح فشرده «غیرمجاز» از سوی پلیس

رسانه

وزیر ارشاد: فیسبوک باید برای همه قابل دسترسی باشد

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از کاهش محدودیت دسترسی به اطلاعات اینترنتی و ماهواره ای حمایت کرده است.

علی جنتی خواستار اقداماتی برای کاهش محدودیت دسترسی به سایت‌های اینترنتی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی شده و گفته است که "فیسبوک باید برای همه قابل دسترسی باشد."

آقای جنتی که در حاشیه نشستی با فعالان رسانه‌های دیجیتال سخن می‌گفت، اظهار داشت که موضوع دسترسی به فیسبوک به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه ارتباط دارد که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد نیست و این وزارتخانه فقط دارای یک نماینده در این کمیته است.

کمیته تعیین مصادیق مجرمانه بر اساس قانون جرایم رایانه ای مصوب سال ١٣٨٨ به ریاست دادستان کل کشور تشکیل شده و وزیر یا نمایندهٔ وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی از جمله اعضای این کمیته هستند.

اگرچه کاربرد فیسبوک و توئیتر در ایران مجاز نیست، تعدادی از مقامات دولتی از این امکانات برای انعکاس نظرات خود استفاده کرده‌اند یا مطالبی ظاهرا توسط اقراد وابسته به آنان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

مهر، ۱۴ آبان ۱۳۹۲

۷۰ درصد جوانان در ایران بیننده برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای هستند

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد ۷۰ درصد جوانان ایران برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای تماشا می‌کنند.

وبسایت «وطن آنلاین» در گزارشی بخش‌هایی از نتایج این پژوهش را منتشر کرده که براساس آن ۴۵ میلیون نفر در ایران به اینترنت دسترسی دارند.

آن‌طور که این سایت نوشته است این پژوهش مشخص کرده که ۲۹ میلیون نفر از این کاربران اینترنت را جوانان تشکیل می‌دهند.

پژوهش مذکور همچنین مشخص کرده است: «۳۰ درصد جوانان عضو شبکه اجتماعی هستند و ۱۵ درصد آن‌ها برای چت و ۱۰ درصد جهت دوستیابی، از اینترنت استفاده می‌کنند.»

وبسایت «وطن آنلاین» در ادامه گزارش خود از فیس‌بوک و پیامک‌های صوتی به عنوان دو عامل افزایش طلاق در ایران نام برده است.

در ایران میلیون‌ها سایت فیلتر و استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای ممنوع است٬ اما بسیاری از مردم با استفاده از فیلترشکن به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فیلترشده دسترسی دارند.

مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌هاست با صرف هزینه‌های هنگفت در پی محدودیت دسترسی مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی هستند که تا کنون در این امر موفق نبوده‌اند.

وطن‌آنلاین، ۱۵ آبان ۱۳۹۲

«نشریات فتنه شخصیت عسگراولادی را تحریف کردند»

روزنامه «کیهان» با انتقاد از انتشار خبر درگذشت حبیب‌الله عسگراولادی در صفحه یک روزنامه‌های اصلاح‌طلبان همراه با عکسی بزرگ از وی نوشته است: «نشریات فعال در فتنه کوشیدند شخصیتی تحریف شده از این مجاهد باسابقه ترسیم و او را حامی برخی فعالان جا بزنند و این در حالی است که آن مرحوم اصل فتنه را آمریکایی و انگلیسی و اسرائیلی می‌دانست و مکررا از اصلاح‌طلبان خواست با این حرکت ضدانقلابی مرزبندی کنند؛ توقعی که هرگز برآورده نشد.»

کیهان، ۱۶ آبان ۱۳۹۲

فرج‌الله سلحشور:
تلویزیون روابط نامشروع زن و مرد را تبلیغ می‌کند

فرج‌الله سلحشور٬ کارگردان سینما گفته که باطن صدا و سیما «غربی» است و «طبق رویه گذشته روابط نامشروع و دنیا دوستی و تجمل گرایی را تبلیغ می‌کند.»

او افزوده صدا و سیما «در برخی موارد به خاطر کمبود برنامه و پر کردن آنتن تلویزیون مجبور شده سریال‌هایی نشان دهد که روابط نامشروع زن و مرد در آن تبلیغ می‌شود.»

سلحشور درباره سینما نیز گفته که «فیلمسازان ما مرعوب جشنواره‌های خارجی شده‌اند و امروزه می‌بینیم خدای بعضی از فیلمسازان ما خدای آسمان‌ها نیست٬ هالیوود است، کعبه‌شان هالیوود است.»

این کارگردان محافظه‌کار همچنین اضافه کرده «در عرصه چاپ و نشر کتاب هم همین اتفاق افتاده و کتاب‌هایی که در آن سوی آب‌ها شده داخل ایران آمده و ترجمه شده و در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود.»

سلحشور آذر ماه سال ۹۱ نیز در سخنانی کم‌سابقه نتیجه فعالیت بسیاری از نهاد‌های فرهنگی در جمهوری اسلامی را «پوچ» دانسته بود.

خبرگزاری دفاع مقدس، ۱۵ آبان ۱۳۹۲

«ایران و اطلاعات در صدر دریافت‌کنندگان آگهی دولتی»

وزارت ارشاد اعلام کرد روزنامه‌های کیهان، اطلاعات، ایران، جام جم، وطن امروز، جوان، ابرار و دنیای اقتصاد بیشترین میزان آگهی‌های دولتی را در شش ماه نخست سال ۹۲ دریافت کرده‌اند.

در همین مدت٬ روزنامه‌های بهار، بانی فیلم، کار و کارگر، آرمان، همشهری و تماشا کمترین آگهی‌های دولتی را دریافت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش سهم شماری از روزنامه‌های دولتی از از آگهی‌های دولتی بدین ترتیب بوده است: «کیهان بیش از ۵ میلیارد ریال، اطلاعات بیش از ۷ میلیارد ریال، ایران بیش از ۱۷ میلیارد ریال، جوان بیش از ۲ میلیارد ریال، جام جم بیش از ۹ میلیارد ریال و وطن امروز بیش از یک میلیارد ریال.»

ایلنا، ۱۴ آبان ۱۳۹۲

روزنامه‌نگاران

حامیان رئیس دولت دهم خبر دادند:
۲۸ وبلاگ‌نویس حامی احمدی‌نژاد محاکمه شده‌اند

قوه قضائیه ۲۸ وبلاگ‌نویس و فعال رسانه‌‌ای حامی محمود احمدی‌نژاد را بازداشت و محاکمه کرده است.
این مطلب در جریان بحث گروهی از حامیان رئیس دولت دهم پای پست انتقادی مجتبی دانشطلب درباره سکوت احمدی‌نژاد مقابل برخورد‌ها با حامیان وی از سوی قوه قضائیه مطرح شده است.

دانشطلب که یکی از وبلاگ‌نویسان حامی احمدی‌نژاد با سابقه شش ماه زندان است در تازه‌ترین پست وبلاگ خود و مباحث پای آن٬ انتقاد‌های تند و تیزی متوجه احمدی‌نژاد کرد است.

وی نوشته است: «فرمانده‌ای که به فکر سرباز‌هایش نباشد و ببیند یکی یکیشان را دارند می‌زنند و فقط به خودش و بیسیم چی و دستیارش فکر کند فرمانده به درد بخوری نیست.»

آقای دانشطلب این پرسش را مطرح کرده که «چرا {احمدی‌نژاد} ذره‌ای از این خلوص نیت را برای بچه‌هایی که هیچ پشتیبان و اسم و رسمی نداشتند خرج نکرد؟»

وی نوشته است: «احمدی‌نژاد وفایش کجا بود وقتی این‌همه بچه‌های کم سن و سال را به خاطر بهانه‌های الکی پرونده دار می‌کردند؟ کجا داد زد؟ کجا اعتراضی کرد که توجه‌ها را جلب کند؟»

وی ادامه داده که «یکی از دلایل اصلی تنها ماندن احمدی‌نژاد همین بود که جز به خودش و به اطرافیان نزدیکش به هیچ کس اعتماد نداشت.»

حامد فتاحی یکی دیگر از وبلاگ‌نویسان حامی احمدی‌نژاد در پای این پست جنجالی دانشطلب نوشته تاکنون ۲۸ وبلاگ‌نویس حامی رئیس دولت دهم از سوی قوه قضائیه بازداشت شده‌اند.

سایت «دیگربان» پیش‌تر از بازداشت بیش از ۱۰ فعال رسانه‌ای و وبلاگ‌نویس حامی احمدی‌نژاد خبر داده بود که به نظر می‌رسد تعداد این افراد بیش از این آمار بوده باشد.

دیگربان، ۱۳ آبان ۱۳۹۲

سانسور

علی جنتی٬ وزیر ارشاد:
پارازیت و فیلترینگ کارآمد نبوده است

علی جنتی٬ وزیر ارشاد گفته «همان‌طور که با پارازیت و ممانعت از نصب دیش نتوانستیم جلوی دسترسی به شبکه‌های بیگانه را بگیریم، فیلترینگ هم اثری در دسترسی آزاد به اطلاعات ندارد.»

آقای جنتی در مراسم نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال گفت که «به هیچ روشی نمی‌توان مانع ارتباطات جهانی و دسترسی آزاد به اطلاعات شد.»

وزیر ارشاد افزوده که «باید به فکر تولید محتوا و روش‌های دیگر باشیم تا به عنوان مثال مخاطب به سمت شبکه‌های تلویزیونی بیگانه کشیده نشود و همین بحث را برای رسانه‌های دیجیتال داریم.»

آقای جنتی در حاشیه این مراسم نیز گفته که «نه تنها فیس‌بوک بلکه برخی شبکه‌های اجتماعی غیرقابل دسترسی دیگر نیز باید در دسترس باشند.»

وی افزوده است: «رفع فیلتر فیس‌بوک مربوط به تصمیم کمیته فیلترینگ است؛ باید صحبت کنیم که فیس‌بوک و برخی شبکه‌های اجتماعی دیگر در دسترس باشند.»

در ایران میلیون‌ها صفحه اینترنتی فیلتر شده و استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای ممنوع است٬ اما بسیاری از مردم با استفاده از فیلترشکن به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی فیلترشده دسترسی دارند.

مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌هاست با صرف هزینه‌های هنگفت در پی محدودیت دسترسی مردم به شبکه‌ها ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی هستند که تا کنون در این امر موفق نبوده‌اند.

تسنیم، ۱۴ آبان ۱۳۹۲

«دختران میرحسین موسوی باید بتوانند با رسانه‌ها حرف بزنند»

علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته دختران میرحسین موسوی «هم باید بتوانند با رسانه‌ها حرف بزنند، مسئولان مربوط هم یا تایید می‌کنند یا تکذیب. موضوع باید برای جامعه روشن شود.»

این نماینده منتقد افزوده است: «نمی‌شود که برای یک طرف ماجرا حتی سخن‌گفتن با رسانه‌ها ممنوع شود – مگر رسانه‌های فیلتر شده که مردم دسترسی ندارند - و آن وقت برای طرف دیگر، همه تریبون‌ها مهیا باشد و مدام اظهارنظر کنند و مردم هم مجبور باشند‌‌ همان حرف را قبول کنند.»

شرق، ۱۵ آبان ۱۳۹۲

عکاسی از زنان بسکتبالیست محجبه ممنوع شد

عکاسی و تصویر برداری از برگزاری نخستین فصل مسابقات سوپر لیگ بسکتبال زنان در ایران ممنوع اعلام شده است.

خبرگزاری ایسنا گزارش کرده فصل جدید مسابقات سوپر لیگ بسکتبال زنان که با پوشش اسلامی برگزار خواهد شد٬ مجوز عکاسی ندارد.

فاطمه کرم‌زاده، نایب رئیس فدراسیون بسکتبال زنان با تائید این خبر گفته که «ما هنوز مجوزی برای عکس گرفتن عکاسان در حین انجام بازی را نداریم.»

کرم‌زاده در عین حال افزوده که «عکاس فدراسیون با آشنایی به ضوابط موجود٬ عکس‌های مناسب» از این دوره از مسابقات تهیه خواهد کرد.

وی اضافه کرده «چون آغاز کار است باید احتیاط لازم را انجام بدهیم و صلاح می‌دانیم کار به این شکل صورت بگیرد تا ابتدا انعکاس خبری این موضوع را از طریق سایت خود فدراسیون دریافت کنیم.»

این مقام مسئول در عین حال اعلام نکرده که چه نهادی باید مجوز عکاسی این دوره از بازی‌ها را صادر کند.

مسابقات ورزشی زنان در ایران سال‌هاست با محدودیت‌ها و قوانین سفت و سخت اسلامی برگزار می‌شود و ورود مردان و تصویربرداران در بسیاری از این مسابقات ممنوع است.

ایسنا، ۱۵ آبان ۱۳۹۲

امحای ۲ میلیون لوح فشرده «غیرمجاز» از سوی پلیس

خبرگزاری تسنیم، تصاویری از امحای ۲ میلیون لوح فشرده را منتشر کرده که پلیس ایران این سی‌دی‌ها را «مبتذل» و «غیرمجاز» معرفی کرده است.

تسنیم، ۱۵ آبان ۱۳۹۲

نظرها

جهت ارسال نظر به وبسایت وارد شوید