اعتماد

روزنامه اعتماد، روزنامه خبری ـ تحلیلی صبح است که از سال ۱۳۸۱ به مدیر مسئولی الیاس حضرتی در تهران منتشر می‌شود. مدیرمسئول این روزنامه الیاس حضرتی از اعضای حزب اعتماد ملی، سردار دوره جنگ ایران و عراق و نماینده سابق رشت و تهران در مجلس شورای اسلامی است. روزنامه اعتماد از رسانه‌های اصلاح‌طلب به شمار می‌رود و در انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۴) و انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) در بین نامزدهای انتخاباتی از مهدی کروبی حمایت کرد.

این روزنامه دهم اسفند ۱۳۸۸ به دستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف موقت شد. علت توقیف «تخلف از حدود مطبوعات» و تکرار و اصرار بر تخلفات قانونی اعلام شد. روزنامه اعتماد چند ماه پیش از توقیف، از سوی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دولت دهم هشت بار تذکر گرفته بود.

روزنامه اعتماد دهم اسفند ۱۳۸۸ دو مطلب درباره فیلم حادثه حمله به کوی دانشگاه تهران منتشر کرده بود که چندی پیش از شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی پخش شده بود. این روزنامه در صفحه اول گزارشی را با عنوان «پیشنهاد نمایش فیلم کوی دانشگاه در کمیته حقیقت‌یاب مجلس» چاپ کرده بود که نظرات نمایندگان مجلس در آن بود.

الیاس حضرتی روز دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹ به روزنامه مردم سالاری، گفت که روزنامه اعتماد قبل از شروع سال ۱۳۹۰ مجددا چاپ خواهد شد و ب کمب تاخیر در خردادماه ۱۳۹۰ انتشار خود را از سر گرفت. اما دادستان تهران در روز یکشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۰ با ارسال نامه‌ای به وزارت ارشاد این روزنامه را به اتهام نشر اكاذیب و توهین به مقامات دولتی دوباره به مدت دو ماه توقیف كرد.

این توقیف به دلیل انتشار مصاحبه با علی‌اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، انجام شده بود که در آن، اقدامات برخی مسئولان نظارتی و قضایی و همچنین عملکرد مقام های ابلاغ کننده فرمان رهبر ایران در مورد ابقای وزیر اطلاعات در فروردین ماه سال ۱۳۹۰، به تندی مورد انتقاد قرار گرفته بود. هیات منصفه مطبوعات استان تهران در شهریورماه ۱۳۹۱ روزنامه اعتماد را به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به اتفاق آرا مجرم شناخت.
 

منابع:

ویکی‌پدیا
بی‌بی‌سی
 

Categories

Categories: