ایرانیان دات کام Iranian. com

سایت ایرانیان یکی از اولین و قدیمی ترین سایتها و وبلاگهای اینترنتی مربوط به اخبار است . این وبسایت در سال 1995 توسط جهانشاه جاوید خبرنگار و مترجم ایرانی در شهر سانفرانسیسکو در شمال کالیفرنیا براه افتاد و اولین شماره آن در بیست هفتم اوت 1995 منتشر شد، که ابتدا هر دو ماه یک بار سپس هر ماه و بعدتر روزانه منتشر شد. نخست مخاطب سایت ایرانیان، بیشتر ایرانی های نسل دوم و انگلیسی زبان در شمال آمریکا بودند ولی بعدتر از داخل ایران و سایرنقاط جهان نیز خوانندگانی پیدا کرد.

در تعریف آن گفته شده که این وبسایت محلی است برای "ابراز و شنیده شدن صدای مخالف" . ایرانیان مجموعه ای از نوشته های سیاسی ، طنز ، اجتماعی ، هنری و وبلاگهای نویسندگان و همچنین مجموعه عکس ، گزارش تصویری ، مجموعه موسیقی و ویدیو می باشد . شعار آن " هیچ چیز مقدس نیست" است.

سایت ایرانیان تا سال 2007 به زبان انگلیسی نوشته می شد که از این تاریخ با تغییراتی امکان فارسی نوشتن هم به آن اضافه شد. در همین سال سایت ایرانیان با مراجه بیش از شصت و هشت هزار کاربر پربیننده ترین مرجع آن لاین در بین ایرانیان مقیم آمریکای شمالی شد. سایت ایرانیان در سال 2012 به شخص دیگری فروخته شد و از آن تاریخ جهانشاه جاوید وبسایت جدیدی به نام ایرون دات کام را راه اندازی و اداره می کند.

منابع :
بی بی سی فارسی
ویکی پدیا
وبسایت ایرانیان دات کام