دویچه وله (رادیو صدای آلمان) Deutsche Welle

بخش فارسی رادیو آلمان از سال 1938 و از زمان شروع جنگ جهانی دوم آغاز به کار کرد. هیتلر وگوبلز وزیر تبلیغات دولت نازی اعتقاد زیادی به نقش رادیو در تبلیغات داشتند . بخش فارسی با هدف تبلیغات برای آلمان نازی دربین مردم ایران فعالیت می کرد و "فرستنده فارسي زبان راديو برلين تبليغ مي كرد كه الماني ها و ايرانيان از يك نژاد هستند وبايد در جبهه اي متحد عليه استعمار مبارزه كنند." هرچند آلمان و ایران در آن زمان روابط نزدیکی داشتند ولی رادیو برلین با اجرا و نویسندگی بهرام شاهرخ از انتقاد و تاختن به رضاشاه و دولت ایران خودداری نمی کرد و این امر خشم رضاشاه را برانگیخت تا آنجا که دستور قتل کیخسرو شاهرخ، پدر بهرام شاهرخ را صادر کرد. برنامه های رادیو برلین بعد از شکست آلمان نازی در جنگ خاتمه یافت.

بخش فارسی رادیو آلمان یا دویچه وله مجددا از سال 1962 به فعالیت ها و پخش برنامه های خود از شهر بن پایتخت آن روز آلمان غربی ادامه داد و معمولا مواضع ملایمتر و محتاطتری نسبت به سایر رادیوهای فارسی زبان داشت و طی سالها بخصوص در زمان انقلاب 1357 و جنگ هشت ساله با عراق از مراجع اصلی ایرانیان برای کسب اخبار بود ولی در دهه های اخیر با توجه به گسترش اینترنت و برنامه های تلویزیونی ماهواره ها تعداد مراجعه کنندگان آن کاهش یافت.

دویچه وله از تاریخ پنجم سپتامبر 2011 پخش رادیویی خود را متوقف و فعالیت خود را برروی سایت اینترنتی خود متمرکز کرد. دکتر جمشید فاروقی رییس کنونی این رسانه می باشد. وب‌ سایت فارسی دویچه وله از سال ۲۰۰۷ به هشتمین سرویس اینترنتی دویچه وله که با هیأت تحریریه مستقل اداره می‏شود، تبدیل شد. این سایت در چندین صفحهٔ جداگانه مانند صفحهٔ آغاز، صفحهٔ خبرها و نظرها با زیرصفحه‌‏های ایران و اروپا (با تأکید بر آلمان) ، جهان،دانش و فن آوری فرهنگ و هنر، اقتصاد، محیط زیست، جدیدترین اخبار، عکس، گزارش‌ها و تحلیل‌ها را در این زمینه‌ها به کاربران ارائه می‌دهد. بخش‏های آلمان شناسی، آموزش زبان آلمانی و صفحه ویژه بوندس لیگا (لیگ ملی فوتبال آلمان) از دیگر بخش‏های این وب‏گاه است. پوشش ویژه‏ی رویدادهای فرهنگی و هنری گوناگون آلمان مانند جشنواره فیلم برلین نیز در دستورکار وب‏گاه فارسی دویچه وله قرار دارد.

جایزه The Bobs
دویچه وله از سال 2004 مسابقه جایزه بابز (The Bobs)  را در چهارده زبان از جمله فارسی برگزار می کند و جوایزی را به بهترین فعالیتهای اینترنتی عطا می کند. از ۳۴ موضوعی که برای مسابقه درنظر گرفته شده‌اند، ۶ موضوع عمومی است. بدین معنی که همه زبان‌های حاضر در مسابقه کاندیدائی معرفی می‌کنند و به رقابت می‌پردازند. در بخش دیگر مسابقه، بهترین‌های هر محدوده زبانی در دو موضوع زیر به رای گیری عمومی گذارده می شوند:

۱- بهترین وبلاگ (Best Blog)

۲- بهترین شخص برای دنبال کردن (Best Person to Follow )

در شش موضوع عمومی یک برنده از سوی هیئت داوران و یک برنده از طریق رای‌گیری آنلاین برگزیده می‌شوند. انتخاب وبلاگ ممتاز و بهترین شخص برای دنبال کردن در زبان‌های مسابقه برعهده کاربران است و فقط از طریق رای‌گیری آنلاین صورت می‌گیرد

موضوع‌های عمومی (برگزیدگان هیئت داوران و رای‌گیری آنلاین)
بهترین وبلاگ
بهترین نوآوری
بهترین فعال اجتماعی
جایزه ویژه گزارشگران بدون مرز
جایزه اجلاس جهانی رسانه‌ها
انتخاب وبلاگ‌های ممتاز در چهارده زبان (با رای کاربران )
بهترین شخص برای دنبال کردن (Best Person to Follow) با رای کاربران

در سالهای اخیر صحبت هایی از راه اندازی یک شبکه تلویزیونی فارسی از دویچه وله به گوش می رسد و تاکنون چندین گزارش ویدیویی نیز بروی وبسایت آن قرار گرفته است.

منابع :
1 -(مقاله) اولين راديوهاي فارسي زبان خارج از ايران ( تهیه و تنظیم:فاطمه دانایی )
2 – وبسایت دویچه وله فارسی
3 – سایت رسمی جایزه بابز
www.thebobs.com/persian