رادیو صدای اسرائیل

"رادیو اسرائیل" یا "صدای اسرائیل" نام رادیویی در اسرانیل و متعلق به دولت اسرائیل است که علاوه بر پخش در داخل اسرائیل، سرویس بین المللی آن به یازده زبان مختلف از جمله انگلیسی ، فرانسه، روسی ، عربی ، اسپانیایی و فارسی برنامه پخش می کند. رادیو اسرائیل خود را سازمانی مستقل، بیطرف و غیر دولتی معرفی می کند که بودجه خود را از عوارض وارده بر رادیو و تلویزیون موجود در خانه شهروندان اسرائیلی تامین می کند. هرچند مخالفان همیشه رادیو اسرائیل را به تندروی و جانبداری یک طرفه از سیاستهای دولت اسرائیل می کنند. مدیرعامل این سازمان از طرف دولت اسرائیل و هر چهار سال انتخاب می شود.سایر اعضای هیئت مدیره از میان نمایندگان احزاب سیاسی، روزنامه نگران منتخب از طرف انجمن و صنف مطبوعات و شاعران و هنرمندان انتخاب می شوند. بخش فارسی صدای اسرائیل زیرمجموعه ای از این سازمان محسوب می شود.
صدای اسرائیل علاوه بر پخش برنامه های خود به زبان فارسی برای ایران از طریق موج کوتاه ( 25 مترو 31 متر بر روی موج SW2 ( آنها را از طریق اینترنت و کانالهای ماهواره ای برروی هات برد و ماهواره اسرائیلی "آموس 3 " هم پخش می کند . به اضافه روزهای یکشنبه تا پنجشنبه برنامه فارسی از ساعت هفت تا هفت و نیم برای شنوندگان داخل اسرائیل از روی موج اف .ام پخش می شود. همچنین رادیو فارسی "پرشین رادیو" در کالیفرنیا هرروزه برنامه های صدای اسرائیل را به طور کامل و رادیو ایران در لس آنجلس نیز هرروز قسمتهای خبری و شنبه ها اخبار و تفسیر خبری هفته رادیو اسرائیل را پخش می کنند. برنامه های این دو رادیو از طریق تلفنهای هوشمند هم قابل شنیدن هستند. بعضی آمارهای تایید نشده اظهار می دارند در حدود پنج میلیون نفر روزانه به برنامه فارسی صدای اسرائیل گوش می کنند.
از چند سال پیش به دنبال تغییرات گسترده در امور اقتصادی ، دولت اسرائیل تصمیم گرفت عوارض سالیانه رادیو و تلویزیون را به تدریج لغو کند، که در نتیجه سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل با مشکلات مالی زیادی روبرو شده و باعث تغییراتی در این سازمان و تهیه و تولید برنامه های تلویزیونی شد که برروی پخش و تولید برنامه های رادیوئی به زبانهای مختلف و از جمله فارسی نیز تاثیر گداشت ،از جمله آن که فرستنده موج کوتاه رادیو اسرائیل به سوی غرب (اروپا و آمریکا) قطع شد، ولی پخش برنامه به سوی ایران همچنان ادامه دارد. رادیو اسرائیل هرروز یک ساعت و نیم برنامه به زبان فارسی دارد.
تاریخچه
رادیو اسرائیل همزمان با تاسیس دولت اسرائیل در چهاردهم مه 1948 به عنوان قسمتی از وزارت کشور اسرائیل شروع به کار کرد. نخستین برنامه زنده آن خواندن اعلامیه استقلال توسط دیوید بن گورین نخست وزیر وقت اسرائیل بود. رادیو اسرائیل برای شروع و راه اندازی از تجهیزات و تاسیسات به جا مانده از ایستگاه رادیویی خبرگزاری فلسطین که در 1938 در زمان حکومت فلسطینی تحت قیومیت بریتانیا بنیان گذاشته شده بود ، استفاده کرد .
پخش برنامه های فارسی رادیو اسرائیل در واقع از بهار سال 1949 میلادی (25 اسفند ماه 1337 خورشیدی) آغاز شد که تنها برای مهاجران ایرانی داخل اسرائیل قابل شنیدن بود و روی موج متوسط پخش میشد و صدای آن در خارج از اسرائیل شنیده نمی شد. این برنامه که هفته ای دوبار (روزهای سه شنبه و جمعه) و هربار به مدت پانزده دقیقه از ساعت شش و نیم شامگاه پخش می شد، به علت مشکلات مالی و فنی، در اوائل سال 1957 تعطیل گردید. پس از مدتی به درخواست وزارت خارجه و دفتر نخست وزیری به علت اهمیت یافتن موضوع روابط بین ایران و اسرائیل مجددا تولید برنامه به زبان فارسی آغاز شد و از 23 آوریل 1958 برروی موج کوتاه به سمت ایران پخش گردید. مدت برنامه در ابتدا پانزده دقیقه بود که پس از چندی به نیم ساعت افزایش یافت. آمنون نتصر(2008 -1934 ) پزوهشگر و استاد دانشگاه عبری اورشلیم که ایرانی الاصل بود مدیریت و راه اندازی بخش فارسی رادیو اسرائیل را برعهده داشت. سردبیری برنامه های رادیو اسرائیل هم اکنون با "منشه امیر" است
پس انقلاب 1979 در ایران و تغییر حکومت و بالا گرفتن تنش بین دو کشور، رادیو اسرائیل وارد مرحله جدیدی شد . برنامه های رادیو اسرائیل ابتدا به یک ساعت در دهه هشتاد و از ژانویه 2011 به یک ساعت و نیم افزایش یافت . در طی جنگ هشت ساله ایران و عراق رادیو اسرائیل در کنار بی بی سی و صدای آمریکا از منابع اصلی تامین خبردر داخل ایران محسوب می شد .
رادیو اسرائیل وظیفه خود را چنین بیان می کند " برنامه فارسی رادیو اسرائیل وظیفه خود را گسترش دوستی بین دو ملیت ایران و اسرائیل و بازگردانیدن دوران طلائی همکاریهای بسیار سودمند دو کشور می داند."
گفته می شود برنامه فارسی زبان صدای اسرائیل را حتی سیاستمداران جمهوری اسلامی هم گوش می کنند . همسر آیت الله خمینی رهبر انقلاب ایران روزی به یک روزنامهنگار در ایران اظهار داشت، "شوهر من هرروز برنامه فارسی زبان صدای اسرائیل را گوش می کند تا متوجه شود در کشور چه می گذرد. "
همچنین حکومت ایران بارها رادیو اسرائیل را متهم به دروغگویی ، جاسوسی و دخالت در امور داخلی ایران کرده . مراجع رسمی در ایران از رادیو اسرائیل با عنوان " رادیو صهیونیستی" نام می برند. برای مقابله با صدای اسرائیل از سال 2003 یک ایستگاه رادیویی عبری زبان نیز در ایران راه اندازی شده. آیت االله خامنه ای رهبر ایران نیز بارها و بارها از رادیو فارسی اسرائیل انتقاد کرده . از جمله پس از اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری 2009 . رهبر ایران در خطبه های نماز جمعه 29 خرداد 1388 بی بی سی و رادیو اسرائیل را متهم کرد که به تشویش اذهان عمومی پرداخته و به اغتشاشات دامن زده اند." اين رقابت درون نظام تعريف شد؛ نه رقابت بين درون نظام و بيرون نظام، كه راديوى صهيونيستى و راديوى آمريكا و راديوى انگليسِ خبيث و ديگران هى ميخواهند اين را دامن بزنند. نخير، رقابتى بود در درون نظام و بين عناصر وابستهى به نظام؛ متعلق به نظام،" (آیت الله خامنه ای ، خطبه دوم نمازجمعه 29/3/1388)
پویا دیانیم مسئول روابط عمومی ایرانیان کلیمی در لس آنجلس و از منتقدان جدی حکومت ایران می گوید" ایرانیان به گفته های رسانه های دولتی باور ندارند از این رو بازار رادیوهای خارجی در ایران گرم است وصدای اسرائیل به علت مواضع سفت و سخت و منتقدانه تر علیه حکومت ایران از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

منشه امیر
منشه امیر که از او با نام "منوچهر ساچمه چی " نیز یاد شده سالهاست سردبیری رادیو اسرائیل را برعهده دارد . او در سال 1940 در تهران به دنیا آمد و با توجه به احاطه به زبان فرانسه از هفده سالگی در روزنامه کیهان مشغول به کار شد. منشه امیر در سال 1959 به اسرائیل مهاجرت کرد و از همان ابتدا با بخش فارسی رادیو اسرائیل شروع به همکاری کرد . در سال 1979 و طی بحران گروگانگیری دیپلماتهای سفارت آمریکا در تهران ، امیر با پوشش خبری این واقعه در اسرائیل مشهور گردید. او همچنین طی این مدت از موشه کاتساو رئیس جمهور سابق اسرائیل و شائول موفاز وزیر دفاع وقت که هر دو ایرانی الاصل هستند دعوت کرده و برنامه هایی با زبان فارسی و با حضور آنها برگزار کرده. منشه امیر سالها سرپرستی بخش فارسی رادیو اسرائیل را بر عهده داشت و هنوز با سردبیری و نوشتن مطالب و تفسیر خبر در این رسانه فعال است . تفسیرهای خبری او طرفداران فراوانی دارد .
او در سال 2006 و بسایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل را راه اندازی کرد و از آن تاریخ سردبیری این وبسایت بر عهده منشه امیر می باشد و در ستونی به نام سخن دوست دیدگاه های خود را می نویسد.
منابع :
1 – پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=7190
2- جار نیوز – گزارش نشریه آلمانی درباره از روزنامه نگار ایرانی منشه امیر
http://www.djarnews.com/component/content/article/59-1389-05-04-20-54-37...
3 – سایت بخش فارسی رادیو اسرائیل

http://radis.org/

4- The Daily Jewish Daily Forward After Rebuke, Bush Officials Voice Support For Israel Plan Israeli Sends Signal to Iran Over Airwaves — In Persian.

http://forward.com/articles/7350/after-rebuke-bush-officials-voice-suppo...

 

http://alhadid.blogfa.com/post-177.aspx