انتخاب

روزنامه انتخاب یکی از روزنامه‌های صبح تهران بود که از پس حدود ۵ سال انتشار تعطیل شد.

روزنامه انتخاب در فروردین ۱۳۷۸ تحت مدیریت و سردبیری محمدمهدی فقیهی، قائم مقام وقت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و به صاحب امتیازی همین دفتر راه‌اندازی شد.

به پیشنهاد فقیهی که آن روزها معاون دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و از مشاوران آیت‌الله خامنه‌ای بود، طه هاشمی نماینده مردم قم در مجلس پنجم شورای اسلامی و عضو شورای سیاست گذاری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، به عنوان مدیر مسئول روزنامه انتخاب شد.

اما هنوز چند «پیش‌شماره» روزنامه انتخاب منتشر نشده بود که آیت‌الله خامنه‌ای دستور توقف انتشار این روزنامه را داد. مهدی خلجی، دبیر سرویس اندیشه روزنامه انتخاب، پس از تعطیلی انتخاب، در تحلیلی برای سایت بی‌بی‌سی نوشته‌است: «پس از انتشار چند پیش‌شماره در بهمن سال هفتاد و هفت، به دستور آیت‌الله خامنه‌ای، انتشار انتخاب متوقف شد، چون از نگاه وی، انتخاب روزنامه‌ای در شأن حوزه علمیه نبود. سرانجام، مدیران روزنامه به وی اطمینان دادند که روزنامه انتخاب، ارگان حوزه علمیه نخواهد بود، ولی به نشر اندیشه‌های آیت‌الله خمینی و مبانی جمهوری اسلامی خواهد پرداخت.»

این روزنامه به عنوان تنها رسانه جناح راست معرفی شد که سعی می‌کرد افکار مترقی و نوین را منتشر کند که به همین دلیل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دشمنان نشریات تندرو از جمله روزنامه کیهان شناخته شد، به طوری‌که از سوی روزنامه‌های تندرو جناح راست، مورد حمله واقع می‌شد.

این روزنامه در ایام حمله به کوی دانشگاه تهران، اخبار و گزارهای متعدد و نسبتاً دقیقی منتشر کرد، به طوری‌که بارها عکاسان و گزارشگران این روزنامه از سوی نیروهای حزب الله، بسیج و نیروهای به اصطلاح لباس شخصی‌ها مورد تعرض قرار گرفتند و چند روز پی در پی، روزنامه انتخاب توسط این نیروها از روی دکه‌های روزنامه فروشی جمع گردید.

روزنامه انتخاب در سال ۷۷ و در جریان انتخابات مجلس ششم، تنها رسانه‌ای بود که از هاشمی رفسنجانی حمایت کرد و در مقابل حملات اکبر گنجی، اقدام به پاسخگویی کرد. این روزنامه همچنین در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۰، از سید محمد خاتمی حمایت کرد.

یکی دیگر از دلایل اصلی تعطیلی این روزنامه، «گفتگوی مفصل محمد مهدی فقیهی با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بود که در آن ضمن معرفی جریان نواندیشی دینی صراحتاً، به آیت‌الله مصباح یزدی حمله کرده و خواستار به حاشیه راندن او شده بود».

پس از این گفت‌وگو، طرفداران مصباح یزدی در قم تظاهراتی برپا کردند و با شعارهای «روزنامه انتخاب تعطیل باید گردد»، «مرگ بر فقیهی»، «مرگ بر قلم به دست مزدور»، اعتراض خود را نشان دادند و پس از آن بود که روزنامه انتخاب به عنوان ارگان جریان نواندیشی دینی مشهور گردید و حتی فقیهی اعلام کرد که برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰، کاندیدا معرفی خواهد کرد.

روزنامه انتخاب در سال ۱۳۸۰ اقدام به راه اندازی مجله «راه سوم» کرد که پس از اعتراضات زیاد، تعطیل شد.

روزنامه انتخاب در سال‌های پایانی، به دلیل فشارهای شدید سیاسی، جذابیت رسانه‌ای خود را از دست داد و به تعبیر جناح اصلاح طلب، به ستاد ضداصلاحات و «کیهان مودب» مشهور گردید و هر روزه، مدیران آن در رسانه‌ها، به دلیل فشارها خبر از کناره‌گیری می‌دادند، به طوری‌که پس از انتشار گزارشی در «انتخاب» در مورد جلسه محرمانه حزب مشارکت با عنوان «فروپاشی اجتماعی»، سایت خبری «امروز»، مصاحبه‌ای با سردبیر انتخاب منتشر کرد که در آن، فقیهی از فشارهای گسترده بر «انتخاب» خبر داده بود که حتی بر تیتر نخست آن نیز نفوذی ویژه دارند، گرچه فقیهی این مصاحبه را تکذیب کرد و به دلیل انتشار این مصاحبه، از سعید حجاریان (مدیر وقت این وب‌گاه) شکایت کرد.

اما بالاخره این روزنامه در سال ۱۳۸۳ به دلیل فشارهای متعدد دفتر تبلیغات اسلامی حوره علمیه قم، به دلایل مالی تعطیل شد.

در این روزنامه چهره‌های شاخص مطبوعاتی مانند مجید رضاییان، فریدون صدیقی، حسین قندی، مهدی خلجی، جمشید برزگر و.... حضور داشتند.

محمد مهدی فقیهی و طه هاشمی در آخرین یادداشت خود در روزنامه انتخاب با عنوان «سر خم می سلامت» ضمن انتقاد از دفتر تبلیغات اسلامی به دلیل شرایط سخت مالی که بر این روزنامه تحمیل کردند نوشته‌اند که «روزنامه انتخاب به دور از مسائل جناحی و تنها در راستای منافع ملی، تا به امروز بوده‌است»

محمد مهدی فقیهی پس از تعطیلی روزنامه، با همکاری چند تن از همکاران سابق روزنامه انتخاب، خبرگزاری انتخاب راه‌اندازی کرد.

خبرگزاری انتخاب، برخلاف روزنامه انتخاب که چهره‌ای محافظه کارانه داشت، به عنوان یک رسانه اینترنتی با تفکرات محافظه‌کاری مدرن و مخالف جریان‌های تندرو یاد می‌شود.

این سایت به دلیل مقالات و اخباری که علیه دولت احمدی نژاد نوشته، ۵ بار فیلتر شده‌ است.

خبرگزاری انتخاب، سایت انگلیسی خود را نیز چندی پیش، راه اندازی کرده‌ است.

مدیریت و سردبیری این خبرگزاری به عهده مصطفی فقیهی فرزند محمد مهدی فقیهی است.

خبرگزاری انتخاب طی کمتر از یک هفته پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۳ بار فیلتر شد و سرانجام روز ۲۹ خردادماه ۱۳۸۸ توقیف شد.

این پایگاه خبری از جمله وابستگان جناح اصولگرا بود که در انتخابات از میرحسین موسوی حمایت می‌کرد و پس از اعلام نتایج از تقلب در انتخابات نوشت.
 

منبع:

ویکی‌پدیا

Categories

Categories: